Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara 1 milyar avroluk destek taahhüdünde bulundu. Bu destek, "Suriye ve bölgenin geleceğinin desteklenmesi" konulu 8'inci Brüksel Konferansı'nda açıklandı.

AB'nin 2024 ve 2025 Taahhütleri

AB Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB'nin 2024 ve 2025 için toplam 2,12 milyar avro taahhütte bulunduğu belirtildi. Söz konusu yardım, Suriye içindeki ve komşu ülkelerdeki Suriyelilere ve ev sahibi topluluklara yönelik olacak. Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak'taki savunmasız topluluklar da bu destekten faydalanacak.

Türkiye'ye 1 Milyar Avro Destek

AB, Türkiye'deki Suriyeli mültecileri ve hassas durumdaki ev sahibi toplulukları desteklemek için 1 milyar avro taahhüt etti. AB'nin 2023'te yapılan 7'nci Brüksel Konferansı'nda Suriye'deki nüfusun yanı sıra Suriyeli mülteciler ve komşu ülkelere yönelik 2024 yılı için verdiği 560 milyon avroluk taahhüdü teyit edildi. Ayrıca, 2025 yılı için ilave 560 milyon avro taahhüt edildi.

Mali Paket ve Gelecek Dönem

AB'nin 2025 taahhütlerinin, 2027 yılına kadarki dönemi kapsayan mali paketin bir parçası olduğu belirtildi. Bu yardımlar, Suriye'nin komşu ülkelerini ve diğer bağışçı ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilecek.

Toplam 7,5 Milyar Avro Hibe ve Kredi

Konferans sonunda AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, toplam 7,5 milyar avro hibe ve kredi taahhüdünde bulunulduğunu açıkladı. Konferans, Suriye'de BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda müzakerelere dayalı bir siyasi çözüme ulaşılmasının acil önemini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin