Euronext Paris'te vadeli buğday fiyatları, Mart 2023'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Eylül teslimi buğday fiyatı, ay başından bu yana neredeyse %18 artarak 367,50 euro/ton seviyesini gördü.

Buğday Fiyatlarının Yükselme Sebepleri

Buğday fiyatlarının yükselmesinde, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin arzının azalacağına yönelik endişeler etkili oldu. Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya'da, 2 milyon hektara varan alanın donlardan etkilendiğine dair açıklanan veriler, arz endişelerini artırdı.

Chicago Piyasası ve Fiyat Artışı

Geçen hafta, Chicago'da vadeli buğday fiyatı %7 yükselmişti. Ancak, bugün ulusal tatil nedeniyle Chicago piyasası kapalı.

Fiyat Artışının Piyasalara Etkisi

Buğday fiyatlarındaki artış, global tahıl piyasalarında dalgalanmalara neden oldu. Euronext Paris'te buğday fiyatları, Karadeniz bölgesindeki arz sorunları ve Rusya'daki don olayları nedeniyle yükseliş trendine girdi. Uzmanlara göre bu durum, global gıda fiyatlarında artış baskısı yaratabilir.

Eylül vadeli buğday fiyatları ise, %2'den fazla artarak 367,50 euro/ton seviyesine ulaşmış durumda. Ay başından bu yana %18'lik artış, piyasalarda dikkat çekiyor. Uzmanlar, Karadeniz bölgesindeki arz sıkıntılarının devam etmesi durumunda fiyatların daha da yükselebileceği konusunda uyarıyor.

Editör: Halit Alptekin