Nisan ayında OPEC'in petrol üretiminde düşüş! Nisan ayında OPEC'in petrol üretiminde düşüş!

ABD'de enerji şirketlerinin faaliyette bulunan petrol ve doğal gaz sondaj kule sayısı, üst üste ikinci haftada da geriledi. Baker Hughes tarafından Foreks Haber ile paylaşılan rapora göre, 3 Mayıs ile sona eren bir haftalık dönemde, ülkede petrol ve doğal gaz toplam sondaj kule sayısı 8 adet düşüşle 605'e geriledi.

Sondaj Kulelerinde Düşüş Devam Ediyor

Geçen yılın aynı dönemine göre, sondaj kuleleri sayısında 143 adet azalma kaydedildi. Petrol sondaj kule sayısı 7 adet düşüşle 499'a, doğal gaz sondaj kule sayısı 3 adet düşüşle 102'ye geriledi. İki ürün için ortak çalışma yapan sondaj kuleleri ise 2 adet artarak 2'ye yükseldi.

Kara ve Açık Sulardaki Sondaj Durumu

Petrol üretimi için geleceğe yönelik öngörüleri belirleyen sondaj kulelerinin 587'si karada, 18'i açık sularda yer alıyor. Önceki haftaya göre, karadaki sondaj kule sayısı 9 adet azalırken, açık sularda 1 adet arttı.

Kanada ve Meksika Körfezi'ndeki Sondaj Kuleleri

Aynı dönemde Kanada'da sondaj kule sayısı 2 adet artarak 120'ye yükseldi. Ülkede petrol kule sayısı 4 adet artarak 60'a ulaşırken, doğal gaz kule sayısı 2 adet azalarak 60'a düştü. Meksika'da sondaj kule sayısı 2 adet artışla 17'ye yükseldi. Kuzey Amerika'nın genelinde ise sondaj kule sayısı 6 adet azalarak 725 oldu.

Editör: Halit Alptekin