Yargıçlar, British American Tobacco'nun bir birimi olan RJ Reynolds ve diğer davacıların, alt mahkemenin Kaliforniya yasalarının tütün ürünlerini düzenleyen federal yasayla çelişmediği yönündeki kararına ilişkin itirazını reddetti.

Newsom'un Tütün Yasaklarına Karşı Mücadelesi

Demokrat Vali Gavin Newsom, gençlerin e-sigara ve tütün kullanımındaki artışa yanıt olarak 2020 yılında mentollü sigaralar ve pamuk şekeri aromalı elektronik sigara ürünleri de dahil olmak üzere tüm aromalı tütün ürünlerine yönelik bir yasağı yasalaştırdı.

Tütün Endüstrisinin Oylama Girişimi ve Seçmenlerin Tepkisi
Abd'de Tütün Endüstrisine Büyük Darbe-1

Yasağın uygulanması, bir tütün endüstrisi koalisyonunun Kaliforniya'nın aromalı tütün ürünleri satışlarını yasaklayan en büyük eyalet olmasını engelleyecek bir oylama tedbirini seçmenlere sunmaya yetecek kadar imza toplamasının ardından ertelendi. Ancak Teklif 31 olarak bilinen tedbire oy veren seçmenlerin neredeyse üçte ikisi, Kasım 2022'de satış yasağını onayladı.

Kaliforniya ve Massachusetts Öncülük Ediyor

Yasa, Kaliforniya'yı 2019'da Massachusetts'ten sonra tüm aromalı tütün ürünleri satışını yasaklayan ikinci eyalet haline getirdi. Diğer bazı eyaletler aromalı elektronik sigara ürünlerini kısıtladı ve birkaç belediye kendi yasaklarını benimsedi.

FDA'nın E-Sigara ve Aromalı Tütün Ürünlerine Yönelik Tutumu

ABD Gıda ve İlaç İdaresi 2020 yılında Juul ve diğer kartuş bazlı e-sigaralarda tütün ve mentol dışındaki tüm aromaları yasakladı. 2022'de FDA, tüm Juul e-sigara satışlarını yasaklamaya çalıştı, ancak daha sonra bu emri askıya aldı. Elektronik sigaranın ötesinde FDA, Nisan 2022'de mentollü sigaraların ve aromalı puroların yasaklanmasını önerdi. Bu kurallar henüz kesinleşmedi ve tütün gruplarının lobi faaliyetlerine konu oldu.

RJ Reynolds'un Yasağa Karşı Yargısal Mücadelesi

Kaliforniya oylamasından bir gün sonra, RJ Reynolds, tütün perakendecilerini, Mahalle Pazarı Birliği'ni ve bir elektronik sigara mağazasını temsil eden bir grupla birlikte, FDA'nın uyguladığı federal Tütün Kontrol Yasası'nı savunarak, aromalı içecekleri yasaklayan eyalet ve yerel yasaların önüne geçen bir dava açtı. Ancak federal bir yargıç, San Francisco merkezli 9. ABD Temyiz Mahkemesi'nin Los Angeles County'deki benzer bir yasağı onaylayan daha önceki bir kararıyla bu iddiaların geçersiz kılındığına hükmetti.

9. Daire ve ABD Yüksek Mahkemesi'nin Kararları

  1. Daire, ABD Yüksek Mahkemesi'nin 2023'ün başlarında Los Angeles kararına ilişkin itirazı dinlemeyi reddetmesinin ardından, Haziran ayında hakimin Kaliforniya yasasına ilişkin kararını onadı. RJ Reynolds daha önce ABD Yüksek Mahkemesinden Kaliforniya yasasının temyizlerini sürdürürken yürürlüğe girmesini engellemesini talep etmişti ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yargıçlar bu talebi Aralık 2022'de reddetti.