Dolar/TL, güne yükselişle başlayarak 32,5830 seviyesinden işlem görüyor. Dünkü yatay hareketin ardından, dolar yeni güne artışla başladı. Avro ve sterlin de benzer şekilde yükselişte.

Dolar/TL ve Diğer Para Birimleri

Dolar/TL, sabah saatlerinde önceki kapanışına göre yüzde 0,1 artışla 32,5830'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,4 yükselişle 35,2640, sterlin/TL ise yüzde 0,2 primle 41,5470'den satılıyor. Dolar endeksi ise yatay seyirle 105,3 seviyesinde bulunuyor.

ABD Ekonomik Verileri ve Fed Beklentileri

ABD'de açıklanan veriler, ekonomik aktivitenin yavaşladığını ve iş gücü piyasasının soğuma sinyalleri verdiğini gösteriyor. Bu durum, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimalini artırdı. Özel sektör istihdamı haziran ayında 150 bin kişi artarak beklentilerin altında kaldı ve yıllık ücret artışı yüzde 4,9 ile Ağustos 2021'den bu yana en yavaş artış hızını kaydetti.

Fed'in Faiz İndirimi İhtimalleri

Fed'in son toplantı tutanaklarına göre, yetkililer enflasyonun yavaşladığına dair daha fazla kanıt bekliyor ve faiz oranlarının ne kadar süre yüksek tutulacağı konusunda bölünmüş durumda. Bu gelişmelerle birlikte, piyasalarda Fed'in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 80'e çıkarken, kasımda faiz indirme ihtimali yüzde 85'e geriledi. Aralık ayında ise ikinci bir faiz indirimi yapma ihtimali yüzde 89 ile fiyatlanıyor.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Analistler, dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin destek, 106 ve 107 seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığını belirtiyor. Bugün yurt dışında veri gündemi sakin, yurt içinde ise reel efektif döviz kuru ve haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek.

Editör: Halit Alptekin