Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi, altın fiyatlarında sınırlı yükselişe yol açtı. Bu hafta ABD’den gelecek istihdam verilerini bekleyen değerli metaller, yön arayışında. Dün ABD'de özel sektör istihdamı verisi açıklanmadan önce pozitif seyreden altın, veriler geldikten sonra yükselişe geçti.

Özel Sektör İstihdamı ve Altın Fiyatları

Haziran ayında ABD özel sektör istihdamı beklentilerin altında kaldı, bu durum FED'in faiz indirimi için bir zemin hazırlarken altın fiyatlarının sınırlı yükselişini sürdürmesine neden oldu. Dün 2.364 dolar direncini test eden ons altın, günü 2.356 dolardan kapattı ve bugün yatay seyirle açıldı. Şu anda 2.355 dolardan işlem görüyor.

Doların Yükselişi ve Gram Altın

Haziran ayının son haftasında 33 liranın üzerinde işlem gören dolar, gram altının değer kazanmasına yol açtı. İstihdam verisinin açıklanmasıyla birlikte gram altın 2.477 liraya yükseldi. Şu anda 2.500 lira direncinin altında işlem gören gram altın, 2.465 liradan alıcı buluyor.

İslam Memiş: İki İhtimal Var

Altın fiyatları yeni pozisyon almak için yarını bekliyor. FED’in faiz kararı için belirleyici olan ABD tarım dışı istihdam verisi Cuma günü açıklanacak. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Tarım dışı istihdam verisi açıklandıktan sonra altın ya 2.300 dolara ya da 2.360 dolara ulaşacak. Hangi yöne kırılacağını o gün göreceğiz” dedi.

Editör: Halit Alptekin