ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın ılımlı açıklamalarının ardından ABD tahvil faizlerinin düşmesiyle dolar, Çarşamba günü geri planda kaldı. Bu durum, güçlü iç istihdam raporunun etkisiyle dengelendi. Powell, Salı günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Euro ve Sterlin Sabit Kaldı

Avro, yüksek yerel enflasyon verilerinin desteğiyle sağlam kaldı. Salı günü yüzde 0,28 artan sterlin ise Perşembe günü yapılacak İngiltere seçimleri öncesinde sabit kaldı. Dolar endeksi, bir önceki seansta yüzde 0,14'lük gerilemenin ardından Asya seansının başlarında 105,66'da pek değişmedi. Euro, 1,0749 dolarda yatay seyretti ve Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyesine yakın işlem gördü. Sterlin ise 1,2689 dolarda sabit kaldı.

Yen ve Trump Faktörü

Donald Trump'ın ikinci kez başkan olma ihtimalinin artması, uzun vadeli Hazine tahvili getirilerinin yükselmesine yol açabileceği için yen, dolar karşısında 38 yılın en düşük seviyesine yakın kaldı. Yen, dolar karşısında 161,54 seviyesinde seyretti. Japonya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, Nisan ve Mayıs aylarında para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesini önlemek için yaklaşık 9,8 trilyon yen harcadı. Tüccarlar, Perşembe günü olası bir Japon müdahalesi için yüksek alarmda.

Hazine Tahvili Getirileri ve Biden’ın Etkisi

Başkan Joe Biden’ın geçen ayki tartışma performansındaki tökezleme, Trump’ın yeniden başkan olma riskini artırdı. Bu durum, daha yüksek gümrük vergileri ve daha büyük harcamaların ortaya çıkmasına neden olarak uzun vadeli Hazine tahvili getirilerinde artışa yol açtı. Ancak bu hafta faiz oranlarında düşüş yaşandı. Powell, ABD ekonomisinin enflasyon konusunda önemli ilerleme kaydettiğini, ancak faiz oranlarının düşürülmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını söyledi. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, haftanın başında yüzde 4,4930'a yükseldikten sonra Tokyo saatlerinde yüzde 4,4336'ya geriledi.

Piyasa Uzmanlarının Yorumları

IG piyasa analisti Tony Sycamore, Trump'ın başkan olma ihtimalinin USD/JPY için hedefleri yukarı taşıdığını belirtti. Sycamoreü, "Trump başkanlığı, ABD faiz eğrisinin orta ve uzun vadede daha yüksek mali açıklar, enflasyon ve getirilere yol açacak ve Fed faiz indirimlerinin etkisini dengeleyecektir,Bu olasılık, BOJ'un müdahale mermilerini şimdilik saklamasını sağlayacaktır."dedi.

İç İstihdam ve Avro Bölgesi Enflasyonu

ABD’de yayınlanan veriler, Mayıs ayında iş ilanlarının arttığını gösterdi. Yakından takip edilen aylık bordro raporu Cuma günü yayınlanacak. Avro bölgesi enflasyonu geçen ay geriledi, ancak önemli bir hizmet bileşeni yüksek kaldı ve bu durum, iç fiyat baskılarının devam edebileceği endişesini artırdı.

Diğer Döviz Kurları

Avustralya doları, tahminlerden daha iyi gelen perakende satış verilerinin de katkısıyla yüzde 0,11 artışla 0,6675 dolara çıktı. Çin yuanı, yerel otoritelerin düşüşünü tolere etmeye istekli olduğuna dair işaretler arasında kasım ortasından bu yana en zayıf seviyesine yakın seyretti. Offshore ticaretinde yuan, dolar başına 7,3077'de sabit kaldı ve Salı günü 7,3094'te ulaşılan en düşük seviyenin hemen altında kaldı.

Editör: Halit Alptekin