Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayınlanan "2024 Merkez Bankası Altın Rezervleri" raporuna göre, 2023 yılında dünya genelinde merkez bankalarının altın alımları, tarihin en büyük ikinci yıllık alımı oldu. 2023 yılında merkez bankaları rezervlerine toplam 1.037 ton altın ekledi. Bu miktar, tüm zamanların rekoru olan 1.082 tonun hemen gerisinde kaldı. Ankete katılan merkez bankalarının yüzde 29'u altın rezervlerini daha da artıracaklarını belirtti. Bu oran, WGC'nin 2018'de anketi başlatmasından bu yana en yüksek seviye.

Altının Güçlü Konumu ve Gelecek Beklentileri

WGC raporunda, merkez bankalarının altın alımlarının arkasındaki ana faktörlerden biri olarak zayıf ABD doları gösterildi. İsviçreli banka UBS’in raporuna göre, merkez bankaları son yıllarda aktif ve yoğun bir şekilde altın satın alıyor. Altın, enflasyona karşı koruma, piyasa stresi sırasında çeşitlendirme ve ekonomik çalkantı dönemlerinde güvenilir bir varlık olarak öne çıkıyor. 2023 sonu itibarıyla merkez bankalarının altın stoku 37 bin metrik tona ulaştı ve bu, toplam döviz rezervlerinin yüzde 16.7'sini oluşturuyor. Gelişmiş ülkeler en büyük rezervlere sahipken, Rusya ve Çin gibi gelişmekte olan piyasalar hızla altın biriktiriyor.

Altın Talebinde Güçlü Destek

UBS raporunda, önümüzdeki yıllarda altın talebinin merkez bankalarından sağlam bir destek alacağı belirtiliyor. Zayıf ABD doları beklentisi ve gelişmekte olan piyasa merkez bankalarının döviz piyasalarına müdahaleleri, daha fazla altın satın alma ihtiyacını doğurabilir. Bankanın öngörüsüne göre, altın fiyatları yıl sonuna kadar 2.600 dolara, 2025 ortasına kadar ise 2.700 dolara çıkabilir.

Türkiye ve Diğer Ülkelerin Altın Alımları

WGC raporuna göre, merkez bankaları Mayıs ayında 10 ton net altın alımı gerçekleştirdi. Polonya Merkez Bankası 10 ton ile en büyük alıcı olurken, Türkiye Merkez Bankası 6 ton, Hindistan Merkez Bankası 4 ton ve Çekya Merkez Bankası 3 ton altın aldı. Gelişmekte olan piyasa bankaları, hem alım hem de satışların ana itici gücü olmaya devam ediyor.

Altın Fiyatlarının Geleceği

MarketVector Endeksi'nin Pazarlama Başkanı Joy Yang, Kitco News’e verdiği röportajda, altın fiyatlarının merdiven basamağı şeklinde yükselmesini beklediğini söyledi. Yang, altının ons başına 2.200 doların altına düşmesinin pek olası olmadığını belirtti. Merkez bankalarının altın tutmasının ana nedeninin pozisyonlarını korumak ve portföylerini çeşitlendirmek olduğunu vurgulayan Yang, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını düşüreceğini belirtmesinin ardından altın fiyatlarında bir yükseliş bekliyor.

Editör: Halit Alptekin