ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 finans liderleri toplantısında yaptığı açıklamalarda Rusya'nın askeri üretimini artırmak için Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden yaptırımları deldiğini belirtti.

Yellen, Avrupa bankalarının Rusya'daki faaliyetlerinden dolayı büyük riskler altında olduğunu söyledi.

Rusya'ya Karşı Yaptırımlar Artıyor

Yellen, ABD'nin, Rusya'nın savaş çabalarına yardımcı olan bankalara yönelik ikincil yaptırımları güçlendirmeyi düşündüğünü ifade etti. Reuters'e verdiği demeçte, “Rusya'da iş yapan bankalara yönelik yaptırımlarımızı potansiyel olarak daha da sertleştirmeyi düşünüyoruz” dedi, ancak yaptırım uygulanacak bankalarla ilgili ayrıntı vermedi.

G7 Toplantısında Avrupa Bankalarına Uyarı

Kuzey İtalya'da düzenlenen G7 finans liderleri toplantısının oturum aralarında konuşan Yellen, bankaların Rusya'daki faaliyetleriyle ilgili yaptırımların uygulanacağını belirtti. Yellen, Avusturyalı Raiffeisen Bank International ve İtalyan UniCredit'in Rusya'dan çekilmesi gerektiğine dair denetçilerin dikkatli olmasını tavsiye ettiklerini ifade etti.

İkincil Yaptırımlar ve Avrupa Bankaları

ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni ikincil yaptırım yetkisi, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya ve diğer kuruluşlara yönelik birincil yaptırımların delinmesine yardımcı oldukları tespit edilen bankaları ABD finans sisteminden çıkarma yetkisi veriyor. Yellen, Çin, BAE ve Türkiye üzerinden yapılan işlemlerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Yellen'in Açıklamaları ve Gelecek Planları

Yellen, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Rusya'nın yaptırımlardan kaçınma faaliyetlerinin en çok Çin, BAE ve Türkiye üzerinden geldiğine değinip, ABD Hazine Bakanlığı'nın bu durumu engellemeye çalıştığını belirtti.

Bankaların Rusya ile ilişkilerini soğutması gerektiğini vurguladı.

Editör: Merve Öney