ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Perşembe günü yaptığı açıklamalarda, Başkan Joe Biden'ın ekonomi politikalarını eski Başkan Donald Trump'ın politikalarıyla kıyasladı. Yellen, Biden'ın ekonomi politikalarının tarihte kaydedilen en adil toparlanmayı sağladığını ve özellikle orta sınıfa fayda sağlayacağını iddia etti. Bu savunma, Trump'ın Cumhuriyetçi Parti içindeki hakimiyetini güçlendirerek 2024 başkanlık yarışında iddialı bir konuma gelmesinden sadece iki gün sonra geldi.

Ekonomik Performans ve Kamuoyu Algısı

Yellen, Biden yönetiminin ekonomi politikalarına yönelik seçmen onay oranlarını artırmak amacıyla Chicago'ya yaptığı ziyarette, gelirlerin düşen enflasyon oranlarını geride bıraktığını vurguladı. Reuters-Ipsos tarafından yapılan yeni bir anket, seçmenlerin Biden ve Trump'a karşı ilgisizliği ortasında, Demokrat başkanın Trump'ı yüzde altı puan geride bıraktığını gösteriyor. Yellen, "Genel olarak Biden yönetimi, orta sınıfın yararına olacak ve ülkemizin hayatım boyunca gördüğü ekonomiyi büyütecek en kapsamlı politika ve yatırımları hayata geçirdi" diye konuştu.

Bidenomics'in Ana Bileşenleri ve Harcamaların Etkisi

Yellen, Biden'ın ekonomi politikasının ana bileşenlerini detaylandırdı. Bunlar arasında 1,9 trilyon dolarlık Kovid-19 kurtarma paketi, 1,2 trilyon dolarlık iki partili altyapı faturası, yarı iletkenlere ve araştırmaya yönelik 52 milyar dolarlık yatırım ve 430 milyar dolarlık temiz enerji ve sağlık yasası bulunuyor. Bu harcamalar, ABD ekonomisinin Covid-19 salgınından etkili bir şekilde çıkmasına ve 2007-2009 durgunluğundan yavaş ve sancılı bir toparlanmadan kaçınmasına yardımcı oldu.

Trump Döneminin Vergi Politikaları ve Biden'ın Yaklaşımı

Yellen, Trump'ın ekonomi politikasının 2017'de onaylanan ve ABD bütçe açığını 10 yılda 2 trilyon dolar artıran Cumhuriyetçi destekli vergi indirimi paketine dayandığını belirtti. Biden'ın stratejisi ise zenginlere yönelik vergi indirimleri yerine, orta sınıf ve düşük gelir gruplarına yönelik yatırımlar yapmayı içeriyor.

Enflasyon ve Ekonomik Perspektifler

Yellen, önümüzdeki aylarda Biden'ın ekonomik başarılarını vurgulamak için çalışacak. Ancak Marquette Hukuk Fakültesi Anketi'nin yöneticisi Charles Franklin, seçmenlerin hafızasında kalan fiyat artışlarının ve düşük işsizliğin algısının zamanla değişebileceğini belirtti. Yellen, düşük enflasyonun devam edeceğine ve ücretlerin artacağına dikkat çekti.