İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Cuma günü İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, İtalya, Japonya ve İngiltere'nin gelişmiş savaş uçağı geliştirmeyi amaçlayan Küresel Hava Muharebe Programını diğer ülkelere daha sonraki bir aşamada açabileceklerini belirtti. Aralık ayında bu üç ülke, yeni nesil savaş uçakları alanında işbirliği yapmayı hedefleyen uluslararası bir anlaşma imzaladı.

Programın Kapsamı ve İlerlemesi

Crosetto, ilk aşamanın tamamlanmasından önce programa başka ülkelerin katılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Program, 2035 yılına kadar savaş uçaklarını uçurmayı hedefliyor ve ortak geliştirme aşamasının 2025 yılında başlaması bekleniyor.

Diğer Ülkelerin İlgisi ve Katılım Olanakları

Bakan Crosetto, Suudi Arabistan ve BAE'nin programa olan ilgisine ilişkin sorulara doğrudan yanıt vermekten kaçındı. Ayrıca, "Bundan sonraki aşamada, tüm katılımcıların onayıyla kapsamını diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletebiliriz." diye ekledi.

Programın Küresel Önemi ve Finansal Boyutu

Reuters'ın önceki raporlarına göre, Küresel Hava Muharebe Programı, maliyeti milyarlarca doları bulan bu projeye finansman ve pazar sağlaması muhtemel olan Suudi Arabistan'ı küçük ortak olarak kabul edebilir.