ABD Kongre liderleri, finansman yasasındaki bir önlemle Çin'in ABD'nin Stratejik Petrol Rezervi'nden (SPR) petrol almasını engellemeyi hedefliyor. Enerji piyasalarında önemli etkiler yaratacak bu karar, global enerji ticaretinde dengeleri değiştirebilir.

Biden Döneminde SPR'den Çin'e Satışlar ve Sonuçları

Demokrat Başkan Joe Biden'ın 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından benzin fiyatlarını kontrol altına almak için SPR'den yapılacak 180 milyon varil petrol satışını duyurmasının ardından, Çin'e SPR petrol satışı konusu gündeme geldi. Söz konusu yıl içerisinde SPR, Çinli Sinopec'in Houston merkezli bir kolu olan UNIPEC America'ya 1 milyon varil petrol sattı. Donald Trump döneminde de SPR petrolünün bir kısmı, Çin devlet petrol şirketi PetroChina Co Ltd'nin bir yan kuruluşuna satılmıştı.

SPR Stokları ve Senato'nun Alınan Karar

SPR, şu anda 360 milyon varilden fazla petrol barındırmakta, ancak 2022'deki satışlar nedeniyle stoklar 40 yılın en düşük seviyelerine yaklaşmış durumda. Temmuz ayında, Demokratların kontrolündeki Senato, SPR petrolünün Çin'e ihracatını yasaklayan bir tasarıyı büyük çoğunlukla kabul etti. Demokrat Senatör Chris Murphy, mevcut tasarının sorunlara çözüm getirmekten ziyade sınırlı siyasi etki yaratan ve potansiyel zararlara yol açan bir yanılsama olduğunu ifade etti.

Editör: Halit Alptekin