WindEurope sanayi grubu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeni rüzgar santrali inşaatlarında yaşanan rekor artışın ve sektördeki yatırımların toparlanmasının, Avrupa Birliği'nin (AB) temiz enerji hedeflerine ulaşmasına dair umutları güçlendirdiğini duyurdu. 2023 yılı, Avrupa rüzgar enerjisi sektörü için önemli iyileşmelerin yaşandığı bir yıl olarak tanımlandı.

Avrupa'nın Açık Deniz Rüzgarına Artan Yatırımlar

2022'de sadece 0,4 milyar avro olan açık deniz rüzgarına yapılan yatırımlar, geçen yıl 30 milyar avroya yükseldi. AB ülkeleri, geçen yıl 16,2 gigawatt'lık rekor düzeyde yeni rüzgar enerjisi kapasitesi kurdu. WindEurope'a göre, bu kapasitenin yaklaşık %80'i kıyıda bulunan rüzgar santrallerinden geldi.

Rüzgar Enerjisi Projelerine Destek ve Hızlandırma Çabaları

Lobi grubu, AB politikalarının rüzgar projelerine finansman erişimi sağlama ve hükümetin yenilenebilir enerji ihalelerinde endeks fiyatlarına erişimini kolaylaştırma çabaları sayesinde sektörün teşvik edildiğini belirtti. Bu politikalar, proje izinlerinin hızlandırılmasını da içeriyor. Almanya ve İspanya, 2023'te bir önceki yıla göre %70 daha fazla kara rüzgarına izin verdi.

Avrupa Rüzgar Firmalarının Karşılaştığı Zorluklar

Avrupa'nın rüzgar firmaları, tedarik zinciri aksaklıkları, enflasyon ve ekipman sorunları gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı. Buna rağmen, Danimarkalı türbin üreticisi Vestas, 2023'ün dördüncü çeyreğinde kâra döndü.

2030 Hedeflerine Ulaşma Yolunda Avrupa

WindEurope, Avrupa'nın 2024'ten itibaren yılda ortalama 29 GW kurulum yapmasını ve 2030'da toplam 393 GW rüzgar enerjisi kapasitesine ulaşmasını bekliyor. Bu durum, AB'nin 2030 yenilenebilir enerji hedeflerine uygun olarak 425 GW'a yaklaşmasını sağlayacak. Grubun Baş Politika Sorumlusu Pierre Tardieu, "Bu, bizi 2030 rüzgar hedeflerine ulaşma konusunda çarpıcı bir mesafeye koyuyor" dedi.

AB'nin Yenilenebilir Enerji Hedeflerindeki Durumu

AB, geçen yıl ülkelerin kendi enerji planlarının, bloğun enerjisini %42,5 oranında yenilenebilir kaynaklardan elde etme yönündeki genel 2030 hedefine uyum sağlamadığı konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa'nın Rüzgar Enerjisi Genişlemesindeki Ana Riskler

WindEurope, Avrupa'nın rüzgar enerjisi genişlemesine yönelik en büyük riskin, yenilenebilir enerjinin artan payını destekleyecek güç şebekelerine yönelik yatırımların yavaşlaması olduğunu belirtti.

Editör: Halit Alptekin