Altın fiyatları, Çin piyasalarının Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olmasının etkisiyle istikrar kazandı. Ancak, Orta Doğu'daki huzursuzluk ve dolardaki yükseliş, güvenli liman talebini zayıflattı. TSİ 10:55 itibarıyla, altının ons başına fiyatı 2.032,7 dolar olarak kaydedildi. Haftalık bazda sarı metalin değeri %0,3 düşüş gösterdi. ABD'de ise altın vadeli işlemleri ons başına 2.048,40 dolara yerleşti. 

Orta Doğu'daki Gerginliklerin Metal Üzerindeki Etkisi

Değerli metal tüccarı Hugo Pascal, "ABD bölgesel bankalarındaki bazı baskılar, Çin Yeni Yılı talebi ve Orta Doğu'daki gerginlikler metalin üzerinde baskı yarattı" dedi. İsrail güçlerinin Refah'taki bombardımanları ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Hamas'ın sunduğu ateşkes teklifini reddetmesi, Orta Doğu'ya ilişkin endişeleri artırdı.

Dolar Endeksi ve Hazine Tahvili Getirileri Yükselişte

Dolar endeksi ve 10 yıllık Hazine tahvili getirileri haftalık yükselişe doğru ilerliyor, bu durum da piyasalarda belirsizliği artırıyor.

Paladyum ve Platin Fiyatlarındaki Değişim

Paladyum fiyatları, perşembe günü spot işlemlerde Nisan 2018'den beri ilk kez platin fiyatlarının altına düştü. Paladyum %0,1 düşüşle ons başına 886,40 dolara, platin ise %0,3 artışla 887,44 dolara yükseldi. Gümüş fiyatları ise spot işlemlerde %0,5 artarak 22,68 dolara çıktı.