Geçtiğimiz yılın enflasyon verileriyle memur ve işçi emeklilerinin maaş zammı oranları netleşti. Emekli maaşlarında memur ve işçi arasındaki zam farkını azaltma çalışmaları devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre, emeklilere yüzde 37.57 olarak belirlenen zam oranının, oransal bir düzenleme ile artırılması planlanıyor. En düşük emekli maaşının 10 bin lirayı aşması bekleniyor.

Aralık ayı enflasyon verilerinin duyurulmasının ardından, emeklilerin Ocak ayı için maaş zammı oranları belirlendi. Memur emeklileri, toplu sözleşme gereği yüzde 15 zam alacak ve 2023 yılının ikinci yarısındaki enflasyon farkıyla birlikte toplamda yüzde 49,25 zam elde edecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ise aynı dönemdeki TÜFE artışına göre yüzde 37.57 zam alacak. Emekliler arasındaki bu zam farkının nasıl kapatılacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Toplumun farklı kesimlerinden "zam oranlarının eşitlenmesi" yönünde talepler geliyor.

Emeklilere ek zamla ilgili son gelişmeler: Seyyanen değil, oransal artış gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmada, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek ek zammın, seyyanen bir artış yerine yüzde 11.68'lik açığı kapatacak şekilde oransal bir düzenleme olacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sunulan bu çalışmanın, Kabine toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranının yüzde 44-45 civarında olabileceği ifade ediliyor.

En düşük emekli maaşları için de ayrı bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında, en düşük emekli maaşının 10 bin liranın üzerine çıkarılması ve 10 bin 250 lira olması durumunda, bu kapsamdaki emekli sayısının 4 milyon 900 binden 5 milyon 200 bine çıkacağı hesaplanıyor.

Emekli aylıklarına yapılacak ek zam için yasal düzenleme gerekiyor. Bu yasal değişikliğin 16 Ocak'tan sonra Meclis'e sunulması beklenirken, maaşların önceden ödenmesi durumunda, aradaki farkın sonradan hesaplara yatırılması öngörülüyor. Bakanlıkça hazırlanan bu alternatifli çalışma, teknik ve bütçe analizlerini de içeriyor.

Emeklilere refah payı hesaplamasında, bütçe dengeleri, enflasyonla mücadele süreci, deprem ve EYT düzenlemesi gibi faktörler göz önünde bulunduruluyor. Bu yıl için hesaplanan 500 milyar liralık maliyetin yanı sıra, 11.68 puanlık farkın giderilmesi de Kabine'de değerlendirilecek.

Merkez Bankası'nın 2024 yılı için enflasyon tahminlerine göre, Ocak-Haziran döneminde enflasyonun yüzde 24 olması halinde, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24, memur emeklileri ise yüzde 18.6 oranında Temmuz ayı zammı alacak. Temmuz döneminde memur emeklileri lehine 5.4 puanlık bir fark oluşması bekleniyor. Bu farkın da dikkate alınarak zam oranının yüzde 44-45 olabileceği öngörülüyor. Böylelikle Temmuz ayında ortaya çıkacak olan 5.4 puanlık fark da hesaplamalara dahil edilmiş olacak.