Pfizer'ın İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, şirketin yüksek profilli kilo verme ilacı adayını güçlü yan etkiler nedeniyle durdurmasına rağmen, kazançlı obezite pazarına girmekte kararlı olduklarını açıkladı. San Francisco'daki JPMorgan sağlık konferansında gazetecilere konuşan Bourla, Pfizer'ın obezite alanında oynama ve kazanma potansiyeline sahip olduğuna inandığını belirtti.

Obezite Pazarının Potansiyeli

Analistlere göre, genel obezite ilacı pazarının on yılın sonunda 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bourla, Pfizer'in Seagen'i satın almasının ardından maliyetleri ve borçları azaltmaya odaklanması nedeniyle, milyarlarca dolarlık bir fiyat etiketi gerektirecek obezite tedavisi satın almasının pek olası olmadığını ifade etti.

Pfizer'in Gelecek Planları

Buna rağmen Pfizer, potansiyel lisans anlaşmaları ve erken aşamadaki kilo verme ilaçları için piyasayı aktif olarak izliyor. Şirket, son aylarda Kovid-19 aşısı ve tedavisinin zayıf satışları da dahil olmak üzere olumsuz haberler nedeniyle hisselerinde düşüş yaşadı. Pfizer, maliyetlerini 4 milyar dolar azalttı.

Danuglipron'un Durumu ve Satış Beklentileri

Aralık ayında, Pfizer kilo verme ilacı danuglipronu ileri aşama çalışmalara taşımayacağını duyurdu. Daha sonra 2024 satışlarının, özellikle COVID serisindeki eksiklikler nedeniyle Wall Street beklentilerinin 5 milyar dolar altında olacağını açıkladı.

RSV Aşısı Piyasası ve GSK Rekabeti

Bourla, Pfizer'ın solunum sinsityal virüsü (RSV) aşısı Abrysvo'nun piyasaya sürülmesinin hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Aşı, ABD pazar payının sadece %35'ini aldı ve GSK'nın rakip aşısının gerisinde kaldı. Bourla, bunun GSK'nın daha iyi sözleşmeler ve ticari uygulamalar yapabilmesinden kaynaklandığını ifade etti. RSV aşılarının çoğu, GSK'nın hakim olduğu eczanelerde uygulanıyordu.

Pfizer'ın Ticari Stratejileri

Bourla, Pfizer'ın ürünleri piyasaya sürme konusunda güvenilir ve etkili bir ticari makineye sahip olduğunu, ancak bu durumun RSV aşısı piyasasında yansıtılmadığını belirtti. Şirket, bu durumu düzeltmek için önlemler aldığını duyurdu.