Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, politika faizinin yüzde 50 olmasının ve kur istikrarı garantisinin, yurtdışı yatırımcı için cazip olmasına rağmen yurtiçi tasarruf sahibi açısından cazip olmadığını belirtti. Kara, TCMB'nin yüksek faiz politikasını ve bunun yerli yatırımcılara etkilerini değerlendirdi.

Yüksek Faiz ve Kur İstikrarı

İktisatçı Prof. Dr. Hakan Kara, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 50 seviyesinde tuttuğu politika faiziyle ilgili olarak yaptığı paylaşımda, yüksek faiz ve kur istikrarı garantisinin yurtdışı yatırımcılar için oldukça cazip olduğunu vurguladı. Ancak Kara, bu durumun Türk vatandaşlarının birikimlerini enflasyona karşı koruması açısından aynı derecede cazip olmadığını ifade etti.

Asimetrinin Giderilmesi

Prof. Dr. Kara, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Yüzde 50 faiz ve kur istikrarı garantisi yurtdışı yatırımcı için çok cazipken vatandaşın birikimlerini enflasyona karşı koruması açısından aynı derecede cazip değil. Bu asimetriyi gidermek için makroihtiyati politikaların ve maliye politikalarının eşgüdümle devreye girmesi gerekiyor."

Ekonomi Politikalarının Eşgüdümü

Kara, mevcut ekonomik koşullarda yurtiçi tasarruf sahiplerinin enflasyona karşı korunması için makroihtiyati politikaların ve maliye politikalarının eşgüdüm içinde devreye sokulması gerektiğini belirtti. Bu politikaların uyum içinde çalışmasının, ekonomik dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Editör: Halit Alptekin