Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin 2023 yılında 212 ülke ve bölgeye 2 bin 200 çeşit tarım ürünü ihraç ederek yaklaşık 31 milyar dolarlık bir ihracat geliri sağladığını açıkladı.

Bu başarı, Türkiye'nin tarım sektörünün çeşitliliğini ve küresel pazarlardaki güçlü konumunu yansıtıyor.

Stratejik Gelişmeler ve Yeni Düzenlemeler

Bakan Yumaklı, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ile bir araya geldiği toplantıda, ülkenin gıda arz güvenliğinin sağlanmasında hububat, bakliyat ve yağlı tohumlu bitkiler sektörünün stratejik önemini vurguladı.

Yumaklı, geçen yıl yapılan yasal düzenlemelerle tarımsal üretimde devrim niteliğinde iyileştirmeler sağlandığını ve bu düzenlemelerin sahada etkin bir şekilde uygulanması için yoğun çaba sarf edildiğini belirtti.

Tarımsal Üretimde Rekor ve Gelecek Planları

Bakanlık, özellikle planlı tarımsal üretime geçilmesi, işlenmeyen arazilerin üretime kazandırılması ve sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması gibi konulara odaklanıyor. 2023 yılında bitkisel üretimin 137 milyon tona ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığı bilgisi de paylaşıldı.

Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık

Bakan Yumaklı ayrıca, Türkiye'nin stratejik konumu ve 9 trilyon dolarlık global ticaret hacmi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve bu konumunun tarımsal ürünlerin ihracatındaki başarısını desteklediğini ifade etti. Yumaklı, bakanlık olarak farklı ülkelere tarım müşavirleri atanarak, bu bölgesel etkinliklerin desteklenmesi planını da açıkladı.

Sektör Temsilcilerinin Rolü ve İş Birliği Vurgusu

Türkiye İhracatçılar Meclisi temsilcileriyle yapılan toplantılar ve istişareler, sektörün gelişimi için kritik öneme sahip. Ahmet Tiryakioğlu, toplantı nedeniyle Bakan Yumaklı’ya teşekkürlerini iletti ve sektör temsilcileri olarak hükümetin politika ve stratejilerine verdikleri destekle birlikte sektörün daha da ileriye taşınacağını belirtti.

Editör: Merve Öney