Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan "Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ" yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle, Kurban Bayramı'na yönelik hazırlıklar ve kurallar netleşti.

Kurban Satış ve Kesim Yerleri Düzenlemesi

İstanbul'da kurban satış yerleri, Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce hazır hale getirilecekken, diğer illerde bu süre 1 ay olarak belirlendi. İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri ise 1 Haziran itibarıyla başlayacak. Bu tarihlerden önce hayvan girişine izin verilmeyecek.

Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği

Kurban Kesiminde Uygulanacak Yeni Sistemler

İl ve ilçelerde kurulacak Kurban Hizmetleri Komisyonu, satış ve kesim yerlerini tesis edecek. Kurban kesimleri sırasında alınacak tedbirler ve genel sağlık şartlarına uygunluk denetimleri bu komisyon tarafından yürütülecek. Ayrıca, kesim sırasında yoğunluğu önlemek amacıyla randevu sistemi uygulanacak.

Eğitim ve Ceza Tedbirleri

Halk eğitim merkezlerinde düzenlenecek 20 saatlik "Kurban Kesim Elemanı" kursları ile kesim personelinin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi sağlanacak. Park, bahçe gibi umuma açık yerlerde ve kurallara aykırı tesislerde kurban kesimi yapanlara idari para cezası uygulanacak. Ayrıca, kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezai işlemler de sıkılaştırılacak.

Editör: Halit Alptekin