Meclis Sanayi, Ticaret ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu, fahiş fiyatlar ve stokçulukla mücadelede daha ağır para cezaları getiren torba yasa teklifini onayladı. Teklif, satış sonrası hizmetler için de yeni düzenlemeler içeriyor.

Satış Sonrası Hizmetlerde Yeni Dönem

Satış sonrası hizmetlerde büyük değişiklikler öngören yasa teklifi, yetkili servislerin süreç yönetimini sıkılaştırıyor. Ürün teslimatı ve montajı süresinde yapılmayan hizmetler için servis başına 2 bin 250 lira ceza uygulanacak.

Ayrıca, satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi almayan firmalara 1 milyon 115 bin lira gibi büyük miktarlarda cezalar kesilecek.

Fahiş Fiyat ve Stokçuluğa Sıkı Tedbirler

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı!

Teklif, fahiş fiyat uygulamaları ve stokçulukla mücadele edilmesini sağlayacak tedbirlerle donatıldı. Bu kapsamda, ihlallerin ağırlığına bağlı olarak cezalar ürün bedelinin yüzde 10'una kadar artırılabilecek. Ayrıca, asgari servis sayısı şartını sağlamayan şirketlere her servis için 124 bin lira ceza öngörülüyor.

Dijital Pazarlama ve Tüketici Koruma

Yeni düzenleme, internet ortamında tüketiciyi yanıltıcı reklamlara da müdahale edecek şekilde tasarlandı. Reklam Kurulu, aldatıcı tanıtımların 24 saat içinde kaldırılmasını sağlayacak, aksi takdirde ilgili ürünün internet erişimi engellenecek.

Editör: Merve Öney