ABD'de çekirdek enflasyonun son üç yılın en düşük hızına gerilemesi ve faiz indirimi beklentilerinin öne çıkmasıyla Perşembe günü dolar kayıplarını destekledi. Yen ise yükseldi. Çarşamba günü açıklanan veriler, ABD'de çekirdek enflasyonun Nisan ayında yıllık %3,6'ya yavaşladığını gösterdi. Bu oran, piyasa beklentileriyle uyumlu olmakla birlikte sabit perakende satış rakamlarıyla faiz indirimi koşullarının yerine gelmeye başladığına işaret etti.

Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

Yen Güçlendi

Yen, ABD ve Japonya tahvil getirileri arasındaki farkın daralmasıyla birlikte yaklaşık %0,6 yükselerek dolar karşısında 153,6 seviyesine ulaştı ve iki haftanın en güçlü seviyesini kaydetti. Diğer para birimleri de istikrara kavuşmadan önce dolar karşısında birkaç ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Avustralya doları, Çarşamba günü %1 artış göstererek dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,6714 dolara ulaştı ancak Avustralya'da işsizlikteki beklenmedik artışın ardından durakladı.

Diğer Para Birimleri ve Doların Durumu

Euro, iki ayın en yüksek seviyesi olan 1,0895 dolara yükseldi. Yeni Zelanda doları da iki ayın en yüksek seviyesi olan 0,6140 dolara ulaştı. Sterlin ise 1,27 dolarla bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Analistler, doların daha fazla satılmasının ABD ve diğer politika yapıcıların veri okumalarına nasıl tepki vereceğine bağlı olduğunu belirtti. Fed beklemeye devam etmeyi seçerse Japonya Merkez Bankası, ABD faiz indirimleri başlamadan önce faiz oranlarını artırabilir.

Ekonomik Veriler ve Piyasa Tepkisi

ABD'de geçen ay perakende satış rakamlarının, ekonomistlerin öngördüğü %0,4'lük artış yerine yatay seyretmesi, ekonominin yavaşladığı izlenimini güçlendirdi. Bu veriler, Hazine tahvillerinde yükselişe yol açtı ve Japon tahvillerindeki satışlarla birlikte ABD ve Japonya'nın 10 yıllık getirileri arasındaki fark yaklaşık 20 baz puan daraldı. Ancak Japon ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden fazla daralması, faiz oranlarını artırmaya çalışan politika yapıcıların işini zorlaştırdı.

Dolar Endeksi ve Diğer Varlıklar

ABD doları endeksi, Çarşamba günü %0,75 düşerek yılın şimdiye kadarki en ağır bir günlük yüzdesel düşüşünü gerçekleştirdi. Perşembe günü Asya'da beş haftanın en düşük seviyesi olan 104,07'ye ulaştı ve son olarak 104,22'de kaldı. Çin yuanı hafif bir artış göstererek dolar başına 7,2070'e yükseldi. Bitcoin ise 100 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkarak üç haftanın en yüksek seviyesi olan 66.695 dolara ulaştı.

Editör: Halit Alptekin