BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

ABD doları, çekirdek enflasyonun üç yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından Perşembe günü son birkaç ayın en düşük seviyesine geriledi. Yen, tahvil getirileri arasındaki farkın daralmasıyla dolar karşısında iki haftanın en güçlü seviyesini kaydetti.

Çekirdek Enflasyon Verileri Doları Etkiledi

ABD’de çekirdek enflasyon Nisan ayında yıllık %3,6’ya yavaşladı. Bu oran hâlâ Fed'in %2'lik hedefinin üzerinde olsa da, yatırımcılar bu düşüşün faiz indirimi olasılığını artırdığına inanıyor. Çarşamba günü dolar endeksi %0,75 düşerek yılın başından bu yana en büyük günlük kaybını yaşadı.

Asya Para Birimleri Güçleniyor

Asya'da yen, ABD ile Japonya tahvil getirileri arasındaki farkın daralmasıyla iki haftanın en güçlü seviyesi olan 153,6'ya ulaştı. Avustralya doları ise %1 değer kazanarak dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,6714 dolara ulaştı, ancak işsizlikteki beklenmedik artışın ardından 0,6687 dolara geriledi.

Euro ve Sterlin Yükselişte

Euro, iki ayın en yüksek seviyesi olan 1,0895 dolara yükseldi. Yeni Zelanda doları da iki ayın en yüksek seviyesi olan 0,6140 dolara ulaştı. İngiliz sterlini ise bir ayın en yüksek seviyesi olan 1,27 dolara çıktı.

Yuan ve Bitcoin de Değer Kazandı

Çin yuanı hafif yükselerek dolar başına 7,2070'e çıktı. Bitcoin ise 100 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkarak üç haftanın en yüksek seviyesi olan 66.695 dolara ulaştı.

Editör: Halit Alptekin