Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı! Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı!

Asya borsaları, zayıf ABD enflasyon raporunun Fed'in bu yıl en az iki faiz indirimi yapacağı beklentilerini artırmasının ardından, Wall Street'in bir gecede tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesinin etkisiyle Perşembe günü ralli yaptı. Dolar, euro ve sterlin karşısında son birkaç haftanın en düşük seviyelerine gerileyerek düşüş trendini sürdürdü.

ABD Tahvilleri ve Yen Güçleniyor

ABD Hazine tahvili getirileri Tokyo ticaretinde gerilemeye devam etti ve altı haftanın yeni dip seviyelerine geriledi. Japon ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden fazla daraldığını gösteren verilere rağmen, bu durum yendeki toparlanmayı sürdürdü. Altın rekor seviyelere doğru ilerlerken, ham petrol iki ayın en düşük seviyesinden gece boyunca güçlü bir toparlanma yaşadıktan sonra kazançlarını artırdı.

ABD Enflasyon Verileri Faiz İndirimi Beklentisini Artırdı

Çarşamba günü yayınlanan ABD verileri, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Nisan ayında %0,4'lük beklenen artışın altında %0,3 arttığını gösterdi. Bu durum, Fed'in bu yıl iki kez faiz indirimi yapabileceği yönündeki umutları artırdı. Fed fon vadeli işlemleri bu yıl 52 baz puanlık kesinti gösterirken, Eylül ayındaki bir kesinti artık tamamen fiyatlanmış durumda.

Piyasalarda Rahatlama

ABD'de tüketici fiyatlarının ilk çeyrekte beklenenden yüksek çıkmasının faiz indirimi iddialarını azaltmasının ardından veriler piyasalara hissedilir bir rahatlama sağladı. Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, "Rahatlama ifadesi riskli varlıklar aracılığıyla dalgalanıyor ve ABD çekirdek TÜFE'sini gördüğümüz anda piyasalar canlanıyor" dedi. 

Asya Borsaları Güçleniyor

MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %1,44 arttı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0,9, Avustralya'nın gösterge endeksi %1,5 oranında değer kazandı. Japonya'nın Nikkei endeksi başlangıçta %1,3'e kadar yükseldi, ancak bazı hayal kırıklığı yaratan kazanç raporlarının etkisi ve yendeki keskin yükselişin yarattığı gerginlik nedeniyle bu kazançlarını %0,6 artışa kaydırdı. Japonya'nın para birimi Perşembe günü öne çıktı ve önde gelen emsalleri arasında dolara karşı kazanımlarını geride bıraktı.

Dolar Zayıflıyor, Diğer Para Birimleri Yükseliyor

Dolar, bir önceki seansta 156,55 seviyesinden %0,63 düşüşle 153,91 yen seviyesine geriledi. 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, 5 Nisan'dan bu yana ilk kez %4,705'e geriledi. Dolar endeksi %0,07 düşüşle beş haftanın en düşük seviyesi olan 104,12'ye geriledi. Euro, 21 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1,08925 dolara yükseldi. Sterlin, 10 Nisan'dan bu yana ilk kez 1,2697 dolara ulaştı.

Bitcoin ve Altın Değer Kazanıyor

Bitcoin, Çarşamba günkü %7'den fazla yükselişin ardından üç haftanın yeni zirvesi olan 66.694,89 dolara ulaştı. Altın %0,39 artışla 2.395,39 dolara yükseldi ve tüm zamanların zirvesi olan 2.431,29 dolara doğru ilerledi.

Petrol Piyasalarında Toparlanma

Brent vadeli işlemleri %0,5 artışla varil başına 83,17 dolara, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü (WTI) %0,6 artışla 79,06 dolara yükseldi ve Çarşamba günkü güçlü kazanımlara katkıda bulundu.

Editör: Halit Alptekin