Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Bu açıklamayla birlikte memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da netleşti.

Memur maaş zamlarıyla birlikte kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık aylığı, engelli aylığı ve evde bakım desteği ödemelerinde de artış gerçekleşti.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu?

2024 yılının temmuz ayında zamlı 65 yaş aylığının ne kadar olacağı merak konusu oldu. 6 aylık enflasyon farkının açıklanmasıyla birlikte, memur maaşlarına yılın ikinci zammı da belli oldu. Memur maaşı zamlarına göre değişiklik gösteren 65 yaş aylıkları da arttı. Önceki aylarda 3504,84 TL olarak ödenen 65 yaş aylığı, yapılan zamla birlikte 4180,6 TL'ye yükseldi.

Yaşlılık Maaşı Ödeme Tarihleri

65 yaş aylığı, 2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen sosyal yardım niteliğinde bir maaş olup, herhangi bir hizmet veya prim karşılığı değildir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.

İlk ödeme Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından yapılırken, sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubesi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Editör: Merve Öney