ABD'de ham petrol stoklarında belirgin bir düşüş olduğuna dair işaretler, petrol fiyatlarını son iki ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Brent petrol Salı günü yüzde 0,4 düşüşle varil başına 86 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 83 dolar civarındaydı. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 9,2 milyon varil azaldı. Bu düşüş, Ocak ayından bu yana görülen en büyük azalma olarak kaydedildi.

Hisse Senedi Piyasalarının Etkisi

ABD gösterge endeksi S&P 500'ün rekor seviyelere ulaşmasıyla birlikte hisse senedi piyasalarındaki risk iştahı, vadeli kontratlara katkı sağladı ve ham petrol fiyatlarının yüksek kalmasını destekledi. Potansiyel olarak aktif bir kasırga sezonu endişeleri de bu durumu pekiştirdi.

Jeopolitik Riskler ve Seçimlerin Etkisi

Yatırımcılar, Fransa ve İngiltere'deki seçimleri izlerken, jeopolitik riskler de dikkat çekiyor. Orta Doğu'da, İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşın tırmanması ve olası bir geniş çaplı çatışma tehlikesi bulunuyor. İsrail Savunma Kuvvetleri, yeni bir saldırı öncesinde Gazze'deki Han Yunus'un bazı kısımlarını terk etmeleri konusunda Filistinlileri uyardı.

Analist Görüşleri

Commonwealth Bank of Australia analistlerinden Vivek Dhar, "Petrol piyasaları için temel risk, İsrail-Hizbullah savaşının daha geniş bir çatışmaya dönüşmesidir. Özellikle İran'ın bu savaşa daha doğrudan dahil olması, İran'ın petrol arzını ve ilgili altyapısını riske atabilir" dedi.

Editör: Halit Alptekin