Memur maaş zamlarıyla birlikte yılın ikinci yarısında uygulanacak kıdem tazminatı tavanı da belli oldu. Kıdem tazminatı tavanı yüzde 19,31 oranında artacak.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı, işçinin son brüt ücreti üzerinden ödenir. Her yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarında kıdem tazminatı hak edilir. Ancak, ödenecek kıdem tazminatı, tavan tutarını aşamaz.

Tavan Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kıdem tazminatı tavanı, en yüksek devlet memuruna bir yıllık hizmet karşılığı verilen emekli ikramiyesine göre belirlenir. Ocak ve temmuz aylarında artış gösterir. Geçen yıl temmuz ayında yapılan seyyanen zam kıdem tazminatı tavanını etkilemedi.

Yeni Tavan Tutarı Ne Kadar?

Ocak – haziran döneminde 35.058,58 TL olan kıdem tazminatı tavanı, 1 Temmuz’dan itibaren 41.828,39 TL’ye yükselecek. Damga vergisi kesildikten sonra net ödeme 41.510 TL olacak. Bu artış, brüt ücreti 35.058 TL'nin üzerinde olan işçileri etkileyecek.

Artışın İşçiler Üzerindeki Etkisi

Örneğin, brüt ücreti 50.000 TL olan ve 10 yıl hizmeti bulunan bir işçi, temmuz ayında işten ayrıldığında 415.100 TL kıdem tazminatı alacak. Alabileceği kıdem tazminatı tutarı 67.175 TL artmış olacak.

1 Temmuz'dan İtibaren Geçerli Olacak

Yeni kıdem tazminatı tavanı, 1 Temmuz 2024 tarihinden sonra işten ayrılan işçilere uygulanacak. İşten ayrılma tarihi öncesinde olanlar, bu artıştan yararlanamayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın genelgesi ile ilan edilen tavan tutarı, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Editör: Merve Öney