Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu hafta yoğun bir mesaiye hazırlanıyor. TSK Personel Kanunu'nda değişiklik, öğretmenlere yönelik şiddeti önleme, başıboş köpeklere yönelik düzenleme ve 9. Yargı Paketi gibi önemli konular Meclis Başkanlığı'na sunulacak.

TSK Personel Kanunu'nda Değişiklik

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin birinci bölümünde yer alan ilk 30 madde kabul edildi. Bu maddelere göre, askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına denetim yolu açılacak. Ayrıca, TSK personelinin kimlik ve görevlerinin sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçlarında izinsiz yayınlanması yasaklanacak. Operasyonlar nedeniyle astsubaylık geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara ilave sınav hakkı verilecek. Düzenlemenin yeni haftada tamamlanması bekleniyor.

Öğretmenlere Yönelik Şiddetle Mücadele

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Bu teklif ile eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adayları atamalarından önce burada eğitim alacak.

9. Yargı Paketi

9. Yargı Paketi'nin de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Teklifte, cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yer alacak. Casusluk faaliyetleri ile etkin mücadele için Türk Ceza Kanunu'na yeni madde eklenecek. Ayrıca, başıboş sokak köpekleri sorununun çözümü için AK Parti grubunda çalışmalar devam edecek.

Siyasi Parti Liderlerinden Mesajlar

Kurban Bayramı öncesi siyasi parti genel başkanları, grup toplantılarında mesajlarını verecekler.

Editör: Halit Alptekin