Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) son verilerine göre, yapay zeka ve kripto para teknolojilerinin hızlı gelişimi, veri merkezlerinin enerji tüketiminde büyük bir artışa yol açacak.

Böylece, 2022 yılında 460 teravatsaat olan tüketim, 2026 yılına kadar 1000 teravatsaate çıkması öngörülüyor. Bu durum da, Almanya'nın yıllık enerji tüketiminin iki katına eşdeğer bir miktar.

Yapay Zeka Teknolojileri Sektörleri Dönüştürüyor

Yapay zeka, sağlık, finans ve eğitim gibi birçok sektörde devrim yaratarak teknolojik dönüşümü hızlandırıyor. Fakat bu hızlı entegrasyon, veri merkezlerinin artan enerji ihtiyaçlarını da beraberinde getiriyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki büyük değişim ne zaman? Akaryakıt fiyatlarındaki büyük değişim ne zaman?

Yeni Veri Merkezleri Yolda

ABD merkezli Dominion Energy, teknolojik kapasitesini genişletmek için 15 yeni veri merkezi inşa etmeyi planladığını duyurdu. Bu hamle, gelecekte yapay zekanın gereksinim duyduğu enerji altyapısını güçlendirecek.

Elektrik Talebinde Artış Bekleniyor

Wells Fargo'nun analizlerine göre, ABD'de yapay zeka teknolojilerinin yaygınlaşması elektrik talebini 2030 yılına kadar %20 artırabilir. Enerji tüketiminin büyük bir bölümü ise önümüzdeki 10 yıl içinde doğal gaz ile karşılanacak.

Enerji Tüketimi Eleştirilerin Odağında

Yapay zekanın getirdiği yeniliklere karşın, bu teknolojilerin enerji tüketimi konusunda eleştiriler de artıyor. Veri merkezlerinin enerji ihtiyaçları, çevresel etkiler ve sürdürülebilirlik konularında yeni sorunlara yol açabilir.

Editör: Merve Öney