ABD'de tüketici güveni Ocak ayında ciddi bir iyileşme göstererek, enflasyon ve hane geliri görünümündeki artan iyimserlikle 2,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Michigan Üniversitesi'nin Cuma günü yayınladığı rapor, tüm yaş, gelir grupları, eğitim ve coğrafi konumların yanı sıra siyasi eğilimler arasında ruh halinde iyileşme olduğunu yansıtıyor.

Tüketici Duyarlılığı ve Ekonomik Görünüm

Raporda, Amerikalıların yüksek enflasyon endişesinin ardından ekonominin dayanıklılığına alıştıkları belirtiliyor. Tüketicilerin gelecek 12 aydaki enflasyon beklentileri üç yılın en düşük seviyesine indi, bu da Federal Rezerv için olumlu bir haber olarak görülüyor. FWDBONDS'ın baş ekonomisti Christopher Rupkey, "Ekonomi 2024'ün başında ileriye gidiyor" dedi ve büyük faiz oranları artışlarının ekonomik büyümeye engel olmadığını ekledi.

Tüketici Duyarlılığı Endeksi Yükseliyor

Michigan Üniversitesi'nin genel tüketici duyarlılığı endeksi, bu ay 78,8 ile Temmuz 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Reuters anketine katılan ekonomistler, endeksin 70,0 olacağını tahmin ediyorlardı. Bu, üst üste ikinci aylık artış ve borsadaki yükseliş, güçlü işgücü piyasası ve düşük benzin fiyatlarının etkisiyle gerçekleşti.

Enflasyon Beklentileri ve Fed'in Faiz Politikası

Enflasyon beklentilerindeki gevşeme, ekonomistlerin Fed'in bu yılın ilk yarısında faiz indirimine başlayacağı yönündeki görüşlerini destekliyor. Fed, Mart 2022'den bu yana politika faizini 525 baz puan artırdı. Ancak tüketici duyarlılığı ile ekonominin ana motoru olan tüketici harcamaları arasında doğrudan bir korelasyon olmamasına rağmen, bu artış resesyon korkularını hafifletebilir.

Konut Piyasası: Satışlarda Düşüş, Fiyatlarda Artış

Ulusal Emlakçılar Birliği'nin raporu, mevcut ev satışlarının Aralık ayında yaklaşık 13,5 yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi. İpotek oranlarının düşmesi ve konut stokunun iyileşmesi ile yeniden ev satışlarının yakında artması bekleniyor. Ortalama mevcut ev fiyatı Aralık ayında bir önceki yıla göre %4,4 artarak 382.600 dolara yükseldi. Konut fiyatlarının yavaşlamasına rağmen, Citigroup ekonomisti Veronica Clark, talebin artması ve arzın artmasının ilk çeyrekte satış seviyelerini destekleyeceğini ve ev fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacağını belirtti.