Ukrayna'nın SBU güvenlik servisi, ülkenin Savunma Bakanlığı'nın yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yolsuzluk planını ortaya çıkardığını açıkladı. Yapılan açıklama Rusya'nın devam eden işgali altındaki ülkede büyük bir yankı uyandırdı.

Avrupa Birliği Üyeliği ve Yolsuzlukla Mücadele

Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliğini güvence altına alma çabaları devam ederken, yolsuzluğun kökünü kazımak önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yolsuzluk planı, bu mücadeledeki zorlukları gözler önüne seriyor.

Soruşturma Detayları

SBU tarafından yürütülen soruşturma, Savunma Bakanlığı yetkilileri ve Lviv Arsenal silah tedarikçisi yöneticilerinin mermi satın alımlarında yolsuzluk yaparak yaklaşık 1,5 milyar Grivnası çaldığını ortaya koydu. Üst düzey yetkililer ve bağlı şirketlerin başkanları bu olaya karışmış durumda.

Yolsuzluğun Boyutları ve Sonuçları

Yolsuzluk, ordu için 100.000 havan mermisi satın alınmasını içeriyor. Lviv Arsenal ile Ağustos 2022'de imzalanan sözleşme sonucunda yapılan ödemelerin bir kısmının yurt dışına transfer edildiği, ancak silahların teslim edilmediği belirtildi.

Yolsuzlukla İlgili Yasal İşlemler

Savunma Bakanlığı ve Lviv Arsenal'den beş kişiye şüphe bildirimi tebliğ edildi. Bu kişilerden birinin Ukrayna sınırını geçmeye çalışırken gözaltına alındığı kaydedildi.

Kamu Morali ve AB Üyeliği Üzerindeki Etki

Ordu içindeki yolsuzluk, savaş zamanında kamu moralini korumaya çalışan ve Avrupa Birliği'ne katılma hedefi olan Ukrayna için hassas bir konu haline geldi.

Savunma Bakanı Reznikov ve Yolsuzluk Davaları

Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, geçen Eylül ayında çeşitli yolsuzluk davaları nedeniyle görevden alınmasına rağmen, Batılı müttefiklerle olan görüşmelerde Ukrayna'yı temsil etme konusunda sağlam bir üne sahipti. Yönetimi altında askerlere yiyecek ve kıyafet sağlama ile ilgili yolsuzluk davaları da bulunuyor.