Türkiye, makarna üretiminde ve ihracatında dünya ikincisi konumunda. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Aykut Göymen, makarnalık durum buğdayında rekoltenin artmasıyla birlikte dışa bağımlılığın sona erdiğini belirtti.

Göymen, geçen yıl 4,3 milyon ton makarnalık durum buğdayı hasat edildiğini ve bu yıl 4,9 milyon tonluk bir rekolte beklentisi olduğunu ifade etti. Bu artış, Türk makarna üreticilerinin tamamen yerli buğday kullanarak üretim yapmasını sağladı.

Rekor Buğday Rekoltesi

Göymen, "Bu rekolte oranı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde rekor denilebilecek bir miktar. Türkiye'de yetişen makarnalık durum buğdayları kalite ve verim anlamında gayet iyi durumda. İhracat ve iç pazarda kullanılan makarnalık durum buğdayının tamamını ülkemizin buğdayını kullanarak yapıyoruz. Herhangi ithal girdiye bağlı kalmadan tamamen milli, yerli buğdayımızı kullanarak ihracat gerçekleştiriyoruz." dedi.

İhracatta Büyük Potansiyel

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) geçen yıl üreticilerden sağladığı 1 milyon ton civarında makarnalık durum buğdayını stoğunda bulundurduğunu belirten Göymen, stok ve hasatla 5,9 milyon ton civarında makarnalık durum buğdayın oluşacağını öngördüklerini söyledi. Makarna ve irmik üretiminde 3 milyon ton makarnalık durum buğdayı kullanımı beklentisi olduğunu ve kalan 2 milyon ton civarındaki ürünü ihraç edeceklerini ifade etti. Göymen, son iki yıldaki başarının Cumhurbaşkanı, bakanlar ve TMO yetkililerinin sıkı diyaloğu sayesinde olduğunu vurguladı.

Kendi Buğdayımızla Gururluyuz

Göymen, "Ülkemizde ağırlıkla sulu tarım yapıldığı ve kuru tarlalarda yağmur olmadığı için iç pazarda dahi olan üretimlerimizi ithal ederek karşılamaya çalışıyorduk. Şimdi şükürler olsun 3 yıldır kendi ürünlerimiz kendi üretimimize yetmeye başladı. Geçen yıl kendi ürünümüzle ihracat yapmaya başladık ve fazla ürünü ihraç ettik. Bu yıl da öyle olacak. Bunun çiftçiye ve sanayiciye faydası var, yurt dışına bağlı değiliz ve yurt içinden rahatlıkla kalitede ürün alabiliyoruz." dedi.

Editör: Merve Öney