Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre, Euro Bölgesi'nde Şubat ayında kaydedilen yüzde 2,6'lık yıllık enflasyon oranı, Mart ayında yüzde 2,4'e geriledi.

Mart ayında, aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,8 olarak ölçüldü. Bu rakamlar, piyasa uzmanlarının tahminleriyle örtüşmekte olup, belirlenen beklentilere tam olarak uyum sağladı.

Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi! Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi!

Çekirdek Enflasyon ve AB Genelinde Enflasyon Değerleri

Mart ayında Euro Bölgesi'nde ölçülen çekirdek enflasyon, yıllık bazda yüzde 2,9 olarak tespit edilirken, aylık artış yüzde 1,1 oldu. Avrupa Birliği genelinde ise Şubat ayında yüzde 2,8 olan yıllık enflasyon, Mart'ta yüzde 2,6'ya düştü. TÜFE'nin aylık artışı yüzde 0,7 olarak kaydedildi.

Enflasyonun Bileşenleri ve Ülke Bazında Değerlendirmeler

Enflasyonun ana bileşenleri incelendiğinde, Euro Bölgesi'nde hizmetler sektörü en yüksek yıllık enflasyonu yüzde 1,76 ile kaydetti. Ardından gıda, alkol ve tütün ürünleri yüzde 0,53 ve enerji dışı sanayi ürünleri yüzde 0,3 artış gösterdi. Enerji ürünleri ise yüzde 0,16 oranında gerileme yaşadı.

Ülke bazında incelendiğinde, Mart ayı enflasyon oranları Romanya'da yüzde 6,7, Hırvatistan'da yüzde 4,9 olarak öne çıkarken, Avusturya ve Estonya yüzde 4,1, Belçika yüzde 3,8, Fransa yüzde 2,4 ve Almanya yüzde 2,3 olarak gerçekleşti.

Editör: Merve Öney