Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayınladığı verilere göre, Şubat ayında ihracat birim değer endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre %4,3 azalma gösterdi. İthalat birim değer endeksi ise yıllık %5,9 düşüş kaydetti. Bu azalışlar, gıda, içecek, tütün ve imalat sanayisinde özellikle belirgindi.

Sektörel Bazda Değerlendirmeler

İhracat birim değer endeksi, Şubat ayında farklı sektörlerde çeşitli düşüşler yaşadı. Gıda, içecek ve tütün sektöründe %0,2, ham maddelerde (yakıt hariç) %8,4 ve yakıtlarda %6,9 düşüş gözlemlendi. İthalat tarafında ise gıda, içecek ve tütünde %3,1, yakıtlarda %17 ve ham maddelerde (yakıt hariç) %4,1 düşüş oldu.

Kurban bayramı öncesi emeklilere sürpriz! Kurban bayramı öncesi emeklilere sürpriz!

Miktar Endekslerindeki Değişimler

İhracat miktar endeksi, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre %18,6 artış gösterdi. Bu artış, gıda, içecek ve tütünde %32,2, ham maddelerde (yakıt hariç) %22,2 ve yakıtlarda %60 olarak öne çıktı. İthalat miktar endeksi ise %3,5 azalış ile dikkat çekti.

Mevsim ve Takvim Etkilerine Göre Ayarlanmış Endeksler

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre, ihracat miktar endeksi Şubat'ta bir önceki aya göre %1,7 artarak 155,5'e ulaştı. İthalat miktar endeksi de %6,3 artış ile 123,3 olarak kaydedildi. Dış ticaret haddi ise geçen yılın Şubat ayına kıyasla 1,5 puan artarak 86,7 oldu.

Editör: Halit Alptekin