İngiltere Parlamentosu, 1 Ocak 2009'dan sonra doğan bireylerin hayat boyu sigara satın almasını yasaklayan yeni bir yasayı kabul etti. Bu adım, ülkede "sigarasız nesil" yaratma çabası olarak değerlendiriliyor. Yasa, bu yıl 15 yaşına giren çocukların hayatları boyunca sigara satın alamayacaklarını belirtiyor.

Parlamentoda Oylama Sonuçları

Yasa tasarısı, Avam Kamarası'nda 383 milletvekilinin desteği ile kabul edildi ve 67 milletvekili tarafından karşı çıkıldı. Muhafazakar Parti içinde tartışmalara neden olan yasa, parti üyelerine oylamada serbest tercih hakkı tanıdı. Öte yandan, yasanın ana muhalefet İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti'nin desteğiyle geçmesi bekleniyordu.

Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller! Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller!

Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Cezai Yaptırımlar

Yasa, sigara içmenin değil, satışının yasaklanmasını kapsıyor. İngiltere'de sigara kullanımı, önlenmesi mümkün ölüm sebeplerinin başında geliyor. Sigara kullanımına bağlı olarak her dakika bir kişi hastaneye kaldırılıyor. Sağlık Bakanı Victoria Atkins, bu yasanın binlerce hayatı kurtaracağını ve sağlık sistemi üzerindeki baskıyı azaltacağını savundu. Yasa, çocuklara tütün ya da elektronik sigara satışı tespit edilen marketlere 100 sterlin ceza uygulanmasını da içeriyor. Bu cezalar, yasanın daha etkili uygulanması için kullanılacak. Ayrıca, yasa elektronik sigaraları da az cazip hale getirmeyi amaçlıyor.

Editör: Halit Alptekin