Yeni yılın gelmesiyle Türkiye'deki sıfır otomobil bayilerinde liste fiyatları güncellendi. Bazı otomobil markaları 2024 yılı üretimi araçları henüz getiremezken, diğer bazı markalar yeni modellerini satışa sunmaya başladı. Yılın ilk aylarında, en düşük fiyatlı dört sıfır otomobil markası belirlendi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği'nden Açıklamalar

Milliyet'te yer alan bir haberde, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki son durumu açıkladı. Ertemel, sıfır otomobil piyasasında geçen yıl Eylül ayından itibaren başlayan fiyat düşüşlerinin, Ekim ve Kasım aylarında en avantajlı noktaya ulaştığını, Aralık ayı itibarıyla ise indirim oranlarının azaltılmaya başlandığını belirtti. Ocak ve Şubat aylarında indirimlerin kademeli olarak azaltıldığını ve neredeyse liste fiyatlarına yaklaşıldığını, kampanyaların büyük oranda sonlandığını söyledi.

2024 Model Araçların Piyasaya Girişi

2024 model araçların fiyatları bazı markalar tarafından açıklanmış olup, talep toplanmaya başlandı. Mart/Nisan ayı itibarıyla, 2024 model araçların piyasaya tam anlamıyla girmesi bekleniyor ve devam eden kampanyaların sonlanacağı öngörülüyor.

Sıfır Otomobil Fiyatlarının Durumu ve En Ucuz Modeller

Sıfır otomobil piyasasında fiyat bazında en uygun dönem Kasım ayı oldu. Döviz kuru, maliyetler ve enflasyon gibi etkenler fiyat belirlemede ana faktörler arasında yer alıyor. Türkiye piyasasında satışa sunulan en ucuz otomobiller arasında A Segment küçük hatchback otomobiller olan Hyundai i10 ve Kia Picanto baz modelleri bulunuyor. Hyundai i10 780.000 TL, Kia Picanto ise 838.000 TL'den satışa sunuluyor. C Segment sedan aile otomobili Fiat Egea baz modeli 864.000 TL, B Segment hatchback otomobil Citroen C3 ise 872.000 TL fiyatla kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda.

Talep ve Tercihlerin Fiyatlar Üzerindeki Etkisi

Güney Kore'li markaların A Segment küçük hatchback otomobilleri en uygun fiyatlı araçlar arasında yer alıyor. Ülkemizde daha çok tercih edilen C sedan segment ve B Segment hatchback otomobiller, talep ve tercih edilebilirlik oranı daha yüksek olduğundan, fiyatları daha yüksek belirlenerek satışa sunuluyor.