MODER Yönetim Kurulu Başkanı ve Derya Grup Yönetim Kurulu Üyesi Baki Kış, 2023 yılındaki durgunluk sonrasında Mersin ve Türkiye genelinde ikinci el otomobil piyasasında bir canlanma beklentisi içinde olduklarını açıkladı. Kış, önceki yıllara kıyasla, satış adetleri ve fiyatlarda önemli bir artış öngördüklerini dile getirdi.

Sektör Uzmanlarından Fiyat Artışı Uyarısı

Sektör analistleri ve piyasa gözlemcileri, ikinci el otomobil piyasasında fiyat artışının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyorlar. Kış, 2024 yılı için alıcı ve satıcıların stratejik plan yapmalarının önemine vurgu yaparak, özellikle yıl sonu kampanyalarının fırsat olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Ayrıca, fiyatların mevsimsel etkilerle artabileceğine ve galerilerin stok durumlarına göre değişiklik gösterebileceğine işaret etti.

Mersin Pazarında Durum ve Penetrasyon Oranları

Gürsoy Grup İkinci El Satış Müdürü İsmail Ökten, 2023 yılında Türkiye genelinde 8 milyon 823 bin 288 adet otomobil ve hafif ticari araç satışının gerçekleştiğini, Mersin'in ise bu satışlarda %2,43'lük bir paya sahip olduğunu açıkladı. Ökten, Mersin'deki ikinci el otomobil piyasasının sıfır araç piyasasına göre daha geniş bir hacme ve potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca, yıl sonu döneminde araç fiyatlarının durgunluktan dolayı düşebileceği algısının yanıltıcı olabileceğini, döviz kurlarındaki artışın fiyatlara doğrudan etki edeceğini belirtti.

İkinci El Otomobil Ticaretinde Önemli Hususlar

Ökten, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinin, yetki belgesine sahip işletmeler için stratejik bir önem taşıdığını ve pazar arama stratejilerine önem verilmesi gerektiğini ifade etti. İhtiyaç sahiplerinin araç alımlarını ertelememelerinin yararlı olacağını da ekledi.