Gelişmekte olan piyasaların para birimleri ve hisse senetleri, 2024 yılını zayıf bir temelde açtı. Bu durum, ABD'den beklenen ekonomik veriler öncesinde yatırımcıların temkinli davranması ve Türkiye, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki fabrika faaliyetlerindeki düşüşle ilişkilendiriliyor. MSCI'nın gelişmekte olan piyasa hisse senedi endeksi %0,6 düşüş gösterirken, para sepeti de dolar karşısında %0,4 değer kaybetti. Uzmanlara göre eğer kayıplar devam ederse, döviz endeksi Eylül'den bu yana en kötü gününü yaşayabilir.

2023'te ABD Merkez Bankası'nın borçlanma maliyetlerini düşürme eğilimi, gelişmekte olan piyasa varlıklarında güçlü bir performans sergilenmesini sağladı. Ancak yatırımcılar şimdi, ABD'de açıklanacak iş açılışları ve tarım dışı istihdam verilerine odaklanarak faiz oranlarının gelecekteki durumu hakkında daha fazla bilgi bekliyor.

Asya hisse senetleri üzerinde ağır bir etki yaratan Çin hisse senetleri, genel olarak hisse senetlerinde düşüşe neden oldu. Şanghay'ın Bileşik endeksi %0,4 düşerken, birinci sınıf hisse senetleri ve Hong Kong hisseleri %1'den fazla kayıp yaşadı. Özel sektör anketleri, Çin'in fabrika faaliyetlerinin Aralık ayında hızlandığını ancak 2024 ticari güveninin zayıf kaldığını gösteriyor. Bu durum, Pazar günü yayınlanan ve imalat faaliyetlerinin Aralık ayında beklenenden daha fazla daraldığını gösteren resmi verilerle çelişiyor.

Türk lirası, dolar karşısında yeni düşük seviyelere düşerek dolar başına yaklaşık 30 seviyesine ulaştı. Diğer yandan, Polonya zlotisi ve Çek kuronu sırasıyla %0,4 ve %0,2 oranında değer kazandı. Macaristan, Brezilya ve Meksika'daki PMI verileri ise ilerleyen saatlerde açıklanacak.

Rus rublesi, dolar karşısında bir ayın en düşük seviyesi olan 90,70'e kadar düştü. İsrail Merkez Bankası, dört yıl sonra ilk kez faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca İsrail Yüksek Mahkemesi, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun hükümeti tarafından kabul edilen ve ülke çapında protestolara yol açan yasayı iptal etti. Romanya ve Rusya'daki borsalar ise yılbaşı tatili nedeniyle kapalıydı.