Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun ilk toplantısı, yarın Brüksel'de Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis başkanlığında gerçekleştirilecek.

Ticaret Bakanı Bolat ve Başkan Yardımcısı Dombrovskis, sabah saatlerinde AB ve Türkiye iş dünyası temsilcileriyle yuvarlak masa toplantısına katılacaklar. Öğleden sonra ise hükümetler arası görüşmeler yapılacak.

Gündem Maddeleri

Toplantıda, Ekim 2023'te gerçekleştirilen Ticaret Çalışma Grubu toplantısında belirlenen yol haritası çerçevesinde ikili ticari sorunlar ve yeşil ile dijital gündem dahil işbirliği alanlarında sağlanan ilerleme ele alınacak. Ayrıca Türkiye-AB ticari ve ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik görüşmeler yapılacak.

Türkiye ile AB arasında Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu kurulması Kasım 2023'te önerilmiş ve ilk toplantının 8 Temmuz 2024'te yapılması kararlaştırılmıştı. Bu diyalog, ticari ve ekonomik ilişkilerin en üst düzeyde ele alınması için önemli bir zemin oluşturacak ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecine yönelik kritik adımların atılmasını sağlayacak.

Editör: Halit Alptekin