Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenen primlerin iade edilip edilmeyeceği, özellikle emeklilik yaşı doldurmuş ve çalışmayan bireyler için önemli bir konu. Sigorta yazarı Noyan Doğan, bu konuda açıklık getiren önemli bilgiler sundu.

Kimler SGK Prim İadesi Alabilir?

Emeklilik yaşını dolduran ve emeklilik için gereken prim gün sayısını tamamlayamamış kişiler, SGK'ya ödedikleri primleri toplu olarak geri alabilirler. Yüksek ücretli çalışanlar veya birden fazla işyerinde çalışanlar, prim ödemelerinin tavanı aşması durumunda, fazla ödenen tutarları SGK'dan talep edebilir.

Prim İadesi Şartları ve Süreç

Prim iadesi için gerekli şartlar arasında, emeklilik yaşının doldurulması bulunuyor; kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş gerekmektedir. İşçi ve Bağ-Kur statüsündeki kişiler, özellikle işçi payı olarak kesilen primlerin %9'luk kısmını iade olarak alabilir. SGK, bu primleri güncelleme katsayısıyla hesaplayarak ödeme yapar.

Eş ve Çocukların Durumu

Vefat eden sigortalının eşi ve çocukları da, sigortalının emeklilik hakkı kazanamaması durumunda, prim iadesinden yararlanabilir. Dul ve yetim aylığı bağlanamayan durumlarda, eş ve çocuklar SGK'ya başvurarak toplu ödeme alabilirler.

Stokçuluk yapanlara "kepenk kapatma" cezası! Stokçuluk yapanlara "kepenk kapatma" cezası!

Başvuru Süreci ve Yeniden Sigortalılık

Prim iadesi için SGK merkezlerine veya il müdürlüklerine yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Aldıkları prim iadesi sonrasında yeniden sigortalı olmak isteyen bireyler, toplan ödeme aldıkları prim tutarını, güncellenmiş miktarla SGK'ya geri ödeyerek, emeklilik için gereken şartları yerine getirme şansına sahip olabiliyor.

Editör: Halit Alptekin