Şubat ayında, Türkiye'den yurt dışına yapılan yatırımlar, ülkeye gelen yatırımları aştı, böylece Türkiye net yatırımcı haline geldi. Uzun süre boyunca Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımların olumlu seyrettiği bir dönemden sonra, Şubat ayında net 142 milyon dolarlık bir yatırım çıkışı yaşandı. Doğrudan yatırım kalemleri arasında tasfiyeler ve gayrimenkul alımları dışında net 244 milyon dolar çıkış kaydedilirken, tasfiyeler dahil edildiğinde sermaye hareketlerinde 70 milyon dolarlık bir çıkış görüldü.

Gayrimenkul Yatırımlarında Düşüş ve Artış Trendleri

Türkiye'ye yönelik gayrimenkul yatırımlarında düşüş emareleri belirginleşiyor. Geçen yılın ocak-şubat döneminde 920 milyon dolar olan gelen gayrimenkul yatırımı, bu yılın aynı döneminde 567 milyon dolara geriledi. Türkiye'den yurt dışına yapılan gayrimenkul yatırımlarında ise artış eğilimi sürüyor; 2023 yılında 2.1 milyar dolarlık bir hacme ulaşan bu yatırımlar, 2024'ün ilk iki ayında 298 milyon dolara yükseldi.

Bakan Bolat: Türkiye-Makedonya ticaret hedefi 1 milyar dolar Bakan Bolat: Türkiye-Makedonya ticaret hedefi 1 milyar dolar

Sektörel Bazda Yurt Dışına Yatırımlar

Şubat ayı itibarıyla, Türkiye'den yurt dışına yapılan sanayi yatırımları 104 milyon dolar, hizmetler sektörü yatırımları ise 419 milyon dolar oldu. Hizmetler sektöründen yurt dışına yapılan 419 milyon dolarlık yatırımın 165 milyon doları gayrimenkul hizmetleri ve alımlarından kaynaklandı. Ocak-Şubat döneminde gayrimenkul yatırımları için yurt dışına giden toplam tutar 298 milyon dolar olarak belirlendi, bu rakam bir önceki yıla göre %36 artış gösterdi. 2023 yılında Türklerin yurt dışındaki gayrimenkul yatırımları %136 artışla 2 milyar 86 milyon dolara ulaştı.

Editör: Halit Alptekin