Anadolu'nun ilk şirketi 4 bin yıl önce 15 kilo altınla kuruldu! Anadolu'nun ilk şirketi 4 bin yıl önce 15 kilo altınla kuruldu!

Standard & Poor's (S&P), artan jeopolitik riskler nedeniyle İsrail'in kredi notunu "AA-" seviyesinden "A+" seviyesine indirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in uzun vadeli yabancı ve yerel para birimi kredi notlarının düşürüldüğü ve not görünümünün "negatif" olduğu belirtildi.

Bölgesel Çatışmalar ve Ekonomik Etkiler

İsrail ve İran arasındaki gerginliklerin son zamanlarda artması, İsrail için jeopolitik riskleri daha da artırdı. S&P, daha önce bölgesel çatışmaların altı ay içinde sona ereceğini varsaymışken, çatışmaların 2024 boyunca devam edeceğine dair yeni bir değerlendirme yaptı. Açıklamada, savunma harcamalarındaki artış nedeniyle İsrail'in genel bütçe açığının 2024'te gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 8'ine ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

 Gelecek Projeksiyonlar

İsrail ekonomisi 2023 yılında yüzde 2 büyüme kaydettikten sonra, 2024'te yalnızca yüzde 0,5 büyüme bekleniyor. Geçen yılın son çeyreğinde ise ekonomi yüzde 5,7 oranında daraldı. S&P'nin temel senaryosunda daha geniş bir bölgesel çatışma öngörülmemekle birlikte, böyle bir durumun İsrail'in güvenlik durumu ve ekonomik göstergeler üzerinde daha fazla olumsuz etki yaratabileceği vurgulandı.

Editör: Halit Alptekin