Türk Telekom, 2023 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Şirket, geçen yıl 100,2 milyar TL konsolide gelir elde ederken, bu rakam önceki yıla göre yüzde 9,6 oranında artış gösterdi.

FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) ise 33,5 milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK marjı yüzde 33,5 seviyesindeyken, net kar 16,4 milyar TL olarak kaydedildi. 2023'te gerçekleştirilen toplam yatırım harcamaları yüzde 7,4 artarak 25,8 milyar TL'ye ulaştı.

2024 Yılı için Beklentiler

Türk Telekom, 2024 yılı için operasyonel gelirlerde yüzde 11-13 arasında bir büyüme öngörüyor. Konsolide FAVÖK marjının yüzde 36-38 arasında olması ve yatırım harcamalarının satış gelirlerine oranının yüzde 27-28 arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Altyapı ve Teknoloji Yatırımları

Şirket, Türkiye'nin dört bir yanına yüksek hızlı internet erişimi sağlamayı hedefleyen çalışmalarını sürdürüyor. 2023 yılı itibarıyla fiber ağının uzunluğu 437 bin kilometreye çıkarken, fiber hane kapsaması da 32,2 milyon haneye ulaştı.

Ümit Önal'ın Değerlendirmeleri

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, 2023 yılında gösterilen performansın ve sağlanan sağlıklı trendlerin, şirketin 2024 için de güçlü bir yıl geçireceğinin işaretleri olduğunu belirtti. Önal, gelecek dönemler için belirlenen hedeflere ulaşılacağına olan inancını dile getirdi ve şirketin özellikle mobil ve sabit internet faaliyetlerindeki gelir artışlarına dikkat çekti.

Türk Telekom’un Yenilik ve Sürdürülebilirlik Vizyonu

Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor

Önal, ayrıca Türk Telekom'un sürdürülebilirlik ilkelerini iş stratejilerinin merkezine yerleştirdiğini ve 2050 yılında 'Net Sıfır' hedefine ulaşmayı amaçladıklarını ifade etti. Şirketin ayrıca Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olma vizyonuna katkıda bulunduğunu vurguladı.

Editör: Merve Öney