Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden en çok atık ithal eden ülke olarak birinci sıraya yerleşti. Eurostat verilerine göre, Türkiye 2022 yılında Avrupa'dan 12,4 milyon ton atık satın aldı. Bu, AB'nin toplam 32 milyon 100 bin tonluk atık ihracatının yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Avrupa'dan Türkiye'ye Yönelen Atık Akışı

AB dışına ihraç edilen atıkların büyük bir kısmı, 17,8 milyon ton ile demir ve çelikten oluşuyor. Bu atıkların önemli bir bölümü Türkiye'ye gönderilerek işleniyor. AB'nin en büyük atık ihracatçısı Hollanda olurken, 6,4 milyon ton atıkla zirvede yer alıyor. Belçika ve Almanya sırasıyla 3,9 ve 3,3 milyon ton ile takip ediyor.

AB'nin Atık İhracatı ve İthalatı

Türkiye, AB'nin atık ihracatında %39'luk bir paya sahipken, Hindistan %30 ile ikinci sırada yer alıyor. İngiltere, İsviçre, Norveç ve Mısır da önemli atık alıcıları arasında. Öte yandan, AB de 2021 yılına göre %5'lik bir düşüşle 18,7 milyon ton atık ithal etti. İngiltere, Norveç ve İsviçre, AB'nin en büyük atık tedarikçileri olarak öne çıkıyor. Elde edilen veriler, Türkiye'nin küresel atık ticaretindeki önemini ve Avrupa Birliği ile olan ekonomik ilişkilerin boyutunu gözler önüne seriyor.