Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) son haftalık bülteni, çeşitli şirketlerin sermaye artırım başvurularının onaylandığını açıkladı.

Yayımlanan bültene göre, SPK'nin Loras Holding AŞ için 384 milyon lira, Çelik Halat ve Tel Sanayii AŞ için 41 milyon 500 bin lira ve Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi AŞ için 34 milyon 712 bin 500 lira değerindeki bedelli sermaye artırımlarını kabul ettiği belirtildi. Aynı zamanda, Konfrut Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 132 milyon lira, Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi AŞ'nin 65 milyon lira ve PC İletişim ve Medya Hizmetleri Sanayi AŞ'nin 73 milyon 350 bin lira değerindeki bedelsiz sermaye artırım talepleri de olumlu yanıt aldı.

Ek olarak, Meksa Yatırım Menkul Değerler AŞ ve Ekovar Çevre Grup Geri Dönüşüm Atık Depolama İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 600 milyon lira, Lider Faktoring AŞ'nin 200 milyon lira, Yatırım Finansman Menkul Değerler AŞ'nin 850 milyon lira, Quick Finansman AŞ'nin 880 milyon lira ve Burgan Bank AŞ'nin 3 milyar lira tutarındaki borçlanma aracı tahsisi başvurularının da onaylandığı duyuruldu. Şekerbank TAŞ ise 600 milyon dolarlık borçlanma aracı tahsisi için onay aldı.

Bununla birlikte, SPK, Emlak Varlık Kiralama AŞ, Vakıf Varlık Kiralama AŞ, Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi Fibabanka Beşinci Varlık Finansmanı Fonu ve Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi Tarfin Birinci Varlık Finansmanı Fonu'nun kira sertifikası ihraç başvurularına onay verdiğini bildirdi.

Kurum ayrıca, 21 gerçek ve bir tüzel olmak üzere toplam 22 kişiye 195 milyon 659 bin 151 lira tutarında idari para cezası uyguladı. SPK, Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin (KZBGY) pay piyasasındaki işlemlerle ilgili olarak 19 kişiye 195 milyon 449 bin 802 lira, PC İletişim ve Medya Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ'nin ilk halka arzdan elde edilen gelirin kullanım yerleriyle ilgili inceleme sonucunda ise 2 gerçek ve 1 tüzel kişiye 209 bin 349 lira ceza kesilmesine karar verdiği kaydedildi.