ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in karşılaştığı uzun vadeli güvenlik sorunlarının ele alınmasının gerekliliğini vurguladı. Dün (perşembe) yapılan basın toplantısında Miller, Filistin devletinin kurulmamasının bu zorlukları sona erdirmenin mümkün olmadığını belirtti. Gazze'nin yeniden inşası ve Filistin devleti olmaksızın ortaya çıkan acil kısa vadeli sorunların çözümüne dikkat çekti.

Bölgesel Güvenlik Garantileri Işığında İsrail'in Fırsatı

Miller, bölge ülkelerinin güvenlik garantisi verme konusundaki istekliliği ışığında İsrail'in şu anda eşsiz bir fırsata sahip olduğunu belirtti. Gazze'nin yeniden inşası, yönetim sorunları ve güvenliğinin sağlanması gibi kısa vadeli zorlukların, bir Filistin devleti kurulmadan çözülemeyeceğini ifade etti.

İsrail Başbakanı'nın Yanıtı

Miller'ın açıklamalarının ardından İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Washington'a, İsrail'in güvenliğini garanti etmeyen bir Filistin devleti kurmayı reddettiğini bildirdi. Tel Aviv'deki bir basın toplantısında, İsrail'in Batı Şeria'nın tamamı üzerinde güvenlik kontrolüne sahip olması gerektiğini, bu durumun egemenlik ilkesine aykırı olduğunu ancak zorunlu olduğunu vurguladı.

Normalleşme Anlaşmaları ve Filistin Devleti

Bir yetkili, birkaç yıl önce Arap ülkeleriyle yapılan normalleşme anlaşmalarının, Filistin devletinin eksikliği nedeniyle engellenmediğini ve bu anlaşmaları daha da genişletme planlarının olduğunu belirtti. ABD, İsrail'in en büyük destekçisi olarak iki devletli çözümü vurgulasa da, Netanyahu'nun sağcı koalisyon hükümeti ile ABD arasında bir anlaşmazlık görünüyor. ABD, bölgeye kalıcı barış getirmenin tek yolunun bu olduğunu savunuyor.

Blinken'ın Bölgesel Barış İçin Genel Çerçevesi

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail ile bir ön anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, komşu ülkelerin savaş sonrası Gazze'nin yeniden inşasına yardım etmesi ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına izin verilmesi koşuluyla İsrail ile ekonomik entegrasyonun sürdürülmesini öngörüyor.

Blinken'ın Bölgesel Gerilimler Arasında Yaptığı Ziyaret

Yapılan ziyaret, Blinken'ın İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlenen saldırının ardından Orta Doğu'ya yaptığı dördüncü tur sırasında gerçekleşti. Miller, farklılıklara rağmen Washington'un müttefiki İsrail'e olan uzun vadeli desteğinin "sağlam kaldığını" belirtti. ABD'nin yaklaşımının İsrail'e baskı yapmakla ilgili olmadığını, fırsat sunmakla ilgili olduğunu açıkladı.