Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin uluslararası yatırım alanında son 20 yılda kayda değer bir artış yaşadığını belirtti. 2003 yılında yüzde 0,3 olan küresel uluslararası doğrudan yatırım payının 2022 itibarıyla yüzde 1 seviyelerine ulaştığını vurgulayan Yılmaz, hedeflerinin yüzde 1,5 seviyelerine ulaşmak olduğunu ifade etti. Yılmaz, bu dönemde ülkeye 252 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yabancı yatırım yapıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Toplantısı sonrası konuşan Yılmaz, yatırım ortamının iyileştirilmesinin Türkiye'nin büyümesi ve sosyal refahı için kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Siyasi güven ve istikrarın yatırımlar için önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Türkiye'nin politik olarak öngörülebilir bir ülke haline geldiğini söyledi.

Yılmaz, politika belirsizliklerinin, çeşitli plan ve programlarla giderildiğini ve öngörülebilir bir ortamın oluştuğunu dile getirdi. Son 20 yılda 108 trilyon liralık sabit sermaye yatırımının gerçekleştiğini, bunun 93 trilyon Türk lirasının özel sektör yatırımı olduğunu aktardı. Bu yatırımlarla 14,1 milyon kişiye istihdam sağlandığını vurguladı.

YOİKK Eylem Planı kapsamında, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, yatırım finansmanının hedef odaklı olması gibi konuların ele alındığını belirten Yılmaz, bu planın sanayi ve teknoloji alanlarında geniş kapsamlı çalışmaları içerdiğini ifade etti. Yatırımların nitelik ve niceliğinin artırılması için yeni bir yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Yılmaz, Merkez Bankası'nın Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri programıyla ilgili bilgilendirme yaptığını ve 300 milyar lira kaynak ayırdığını söyledi. Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri'nin, teknolojik içeriği yüksek ve stratejik önemi olan projelere uzun vadeli finansman sağlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Türkiye'nin yatırım alanında bölgesel ve dünya çapında daha cazip bir ortam oluşturma hedefinde olduğunu vurgulayarak, bu amaç doğrultusunda etkili adımlar atacaklarını ve ilerlemeleri ölçeceklerini sözlerine ekledi.