Orta Doğu'da yaşanan jeopolitik gerilimler, Husilerin kimyasal bir tankere yönelik saldırısı sonrasında petrol fiyatlarının bugün yükselmesine sebep oldu. Ancak, artan arz fazlası endişeleri ve talep büyümesindeki yavaşlama bu yükselişi sınırladı.

Yemen'den fırlatılan bir seyir füzesi, bir ticari tankere çarparak yangına ve maddi hasara yol açtı. Neyse ki, bu olayda can kaybı yaşanmadı.

Greenwich Ortalama Zamanı'na (GMT) göre 09:15 itibarıyla, Şubat ayı teslimatı için Brent ham petrol vadeli işlemleri varil başına 76,24 dolara ulaşarak yüzde 0,3 oranında artış gösterdi. Aynı zamanda, Ocak teslimi Amerika Birleşik Devletleri Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri de varil başına 71,59 dolara yükselerek yüzde 0,4 arttı.

BVM aracı kurumundan Tamas Varga, tankere yapılan saldırının petrol fiyatlarını artırmaya yardımcı olduğunu belirtti. Ancak, "Petrol denkleminin talep tarafından herhangi bir destek alamaması nedeniyle piyasa hissiyatı olumsuz olmaya devam ediyor. Temel arka plan cesaret verici değil" şeklinde konuştu.

ABD'de açıklanacak olan önemli enflasyon raporu ve ardından gelecek faiz kararları öncesinde yatırımcılar arasında bir ihtiyat havası hakim. Ayrıca, dikkatler şu an BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28) müzakerelerine çevrilmiş durumda. Önceki anlaşmanın fosil yakıtların aşamalı olarak sonlandırılmasını ihmal ettiği eleştirileri sonrasında, müzakereciler yeni bir anlaşma taslağını bekliyor.