Ticaret Bakanlığı, IBAN kiralama ilanlarına ve sosyal mühendislik yoluyla gerçekleştirilen dolandırıcılıklara karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sosyal medya platformları, çeşitli alım satım siteleri ve yatırım tavsiyesi veren platformlar aracılığıyla yapılan bu tür tekliflerin ciddi riskler taşıdığı belirtildi.

Göktaş: Mayıs'ta 878 milyon lira SED ödemesi yaptık Göktaş: Mayıs'ta 878 milyon lira SED ödemesi yaptık

Hesap Kiralamanın Yasal Sonuçları

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir banka hesabını maddi menfaat karşılığında başka şahısların kullanımına sunmanın, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kanunu'na göre suç olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, hesap sahiplerinin, hesaplarını başkalarının kullanımına açmaları durumunda 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecekleri ifade edildi.

Cazip Tekliflere Karşı Tedbirli Olun

Vatandaşlardan, özellikle kendilerine sunulan cazip tekliflere karşı temkinli olmaları istendi. Dolandırıcıların, kişisel bilgiler, şifreler ve hassas verileri ele geçirmek için sahte kimlik bilgileri kullanabilecekleri ve bu yolla yasa dışı işlemler gerçekleştirebilecekleri uyarısında bulunuldu. Vatandaşların, herhangi bir bağlantıya tıklamadan önce dikkatli olmaları ve elektronik cihazlarını virüslere karşı korumaları gerektiği vurgulandı.

Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığını Önleme Çalıştayı

20-21 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığını Önleme Çalıştayı'nda, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan'ın da katılımıyla, ilgili bakanlıklar, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bir araya geldi. Bu çalıştayda, sosyal mühendislik dolandırıcılığı ile mücadelede iş birliği yapılması ve konuyla ilgili aksiyon alınması konusunda mutabakata varıldı.

Tüketici Haklarının Korunması

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını, haklarını ve satın aldıkları ürünlerin güvenliği konusunda hassasiyetle çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Sosyal mühendislik dolandırıcılığından kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla yapılan inceleme ve değerlendirmelerin devam edeceği açıklandı.

Editör: Halit Alptekin