Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (Kurul), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 düzeyinde sabit tutma kararı aldı. Kurul; Başkan Yaşar Fatih Karahan liderliğinde, Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Hatice Karahan ve Fatma Özkul'un katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda, Türkiye'nin finansal istikrarını desteklemek amacıyla bu kararı verdi.

Enflasyon ve Ekonomik Göstergeler

Mart ayında enflasyonun ana eğilimi zayıflama göstermesine rağmen beklenenden yüksek gerçekleşti. Tüketim malı ve altın ithalatının cari denge üzerindeki olumlu etkisi, yurt içi talepte gözlenen direnci ortaya koydu. Hizmet enflasyonundaki yüksek seviye ve katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarındaki artış, enflasyonist baskıları sürüyor. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörülerle uyumunu sürekli olarak izliyor.

Para Politikası ve Gelecek Projeksiyonlar

Kurul, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini ve gecikmeli sonuçlarını dikkatle izliyor. Ayrıca, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş elde edilene ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdürecek. Enflasyonda kalıcı bir bozulma olması durumunda para politikası daha da sıkılaştırılacak. Bu duruş, yurt içi talepte dengelenme ve Türk lirasının reel değer kazanımı ile desteklenecek.

Piyasa ve Likidite Yönetimi

Kurul, makroihtiyati politikalar ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini koruma çabalarını sürdürmekte. Kredi büyümesi ve mevduat faizlerinde beklenmedik gelişmeler olması durumunda, parasal aktarım mekanizması desteklenecek. Likidite yönetimi de yakından izlenerek, gerektiğinde sterilizasyon araçları etkin bir şekilde kullanılacak.

Şeffaflık ve Karar Alma Süreci

Kurul, politika kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edeceğini belirtti. Enflasyon ve diğer ekonomik göstergeler yakından takip edilecek, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda tüm araçlar kararlılıkla kullanılacak.

Bakan Yumaklı: Destek ödemeleri hesaplara yatırıldı Bakan Yumaklı: Destek ödemeleri hesaplara yatırıldı

Toplantı özeti, beş iş günü içinde kamuoyu ile paylaşılacak, böylece Kurul'un kararları ve gerekçeleri daha geniş bir çerçevede ele alınabilecek.

Editör: Halit Alptekin