Dünya Bankası'nın "Emtia Piyasaları Görünümü" adlı raporu, küresel emtia fiyatlarının geçen yıl yaşanan keskin düşüşün ardından dengelendiğini ortaya koydu. Raporda, 2022 yılı ortasından 2023 yılının ortasına kadar emtia fiyatlarında yaklaşık yüzde 40'lık bir gerileme yaşandığı ve bu durumun genel enflasyonu düşürmede belirleyici bir rol oynadığı belirtildi.

Jeopolitik Durumlar ve Emtia Fiyatlarındaki Etki

2023 yılı ortasından itibaren, jeopolitik gerilimlerin daha fazla alevlenmeyeceği varsayımı altında, Dünya Bankası küresel emtia fiyatlarının bu yıl yüzde 3, 2025'te ise yüzde 4 oranında düşeceğini öngörüyor. Ayrıca, raporda jeopolitik zorluklar nedeniyle Brent petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 84 dolar, gelecek yıl ise 79 dolar olması bekleniyor.

Altın ve Diğer Kritik Emtialar

Güvenli liman arayışındaki yatırımcıların tercihi olan altın, artan jeopolitik zorluklar nedeniyle fiyatlarının bu yıl desteklenmesi beklenirken, 2024'te rekor bir seviyeye ulaşması ve 2025'te hafif bir düşüş yaşaması öngörülüyor. Orta Doğu'daki çatışmaların tırmanması halinde doğal gaz, gübre ve gıda fiyatlarının da artabileceği belirtiliyor.

Göktaş: Mayıs'ta 878 milyon lira SED ödemesi yaptık Göktaş: Mayıs'ta 878 milyon lira SED ödemesi yaptık

Yeşil Teknolojilere Yatırımın Etkisi

Yeşil teknolojilere yapılan yatırımların hızlanması, temiz enerjiye geçiş için kritik olan temel metallerin fiyatlarını artırıyor. Raporda, 2024'te bakır fiyatlarının yüzde 5, alüminyum fiyatlarının ise yüzde 2 artması bekleniyor.

Küresel Enflasyon ve Merkez Bankalarının Rolü

Dünya Bankası Grubu Başekonomisti Indermit Gill ve Yardımcısı Ayhan Köse, küresel enflasyonun yenilmezliğini sürdürdüğünü belirterek, emtia fiyatlarındaki düşüşlerin faiz oranlarının beklenenden daha yüksek kalmasına neden olabileceğini ifade ediyorlar. Ayrıca, artan jeopolitik gerilimlerin ortasında merkez bankalarının, emtia fiyatlarındaki ani yükselişlerin enflasyonist etkileri konusunda dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Editör: Halit Alptekin